Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

belçika aile akraba ziyareti vize bilgileri

Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika’da olan arkadaşlarınız, aileniz ve akrabalarınız için davet alarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için C tipi vize 90 günlük ve D tipi vize 180 günlük vize başvuruları kabul edilebilmektedir. Konsolosluktan randevu alınarak, vize işlemleri başlatılabilir.

Belçika Aile Ve Akraba Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’da olan aileniz ve akrabalarınız için vize başvuru işlemlerinizi öncellikle konsolosluktan randevu alarak yapmanız gerekmektedir. Vize başvuru formunu D tipi vize veya C tipi vize işlemlerine göre yaparak form üzerinden aile ziyaret nedenini açıklayarak, gidiş dönüş rezervasyon belgelerinizi de yanınızda götürmelisiniz. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için Belçika’da bulunan sevdiklerinizden davetiye gönderilmesi ve kendi ikametgah adreslerinde  xxx tarihlerinde bulunacağını bildirmesi gerekir. Yaz dönemi boyunca, kış dönemi boyunca gibi tanımlamalar geçerli sayılmaz. Ayrıca ikamet edeceğiniz adresin size dair ehliyet olduğunu bildirmesi ve sorumluluk kabul ettiğini de belge üzerinden onaylaması gerekmektedir.

Belçika Arkadaş, Düğün Ve Nişan Ziyareti Belgesi

Belçika’da arkadaşınızın evlenmesi ya da nişanlanması için sizi de davet etmesi üzerine, davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu süreçte sizin kalacağınız yeri bildirmeniz ve kaç gün Belçika’da ikamet edeceğinizi de konsoloslukla paylaşmanız önemlidir. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için yapılması gerekenler ve istenilen  belgeler şu şekildedir;

 • Belçika’da yer alan kişi tarafından gönderilmiş bir adet davetiye;
 • Kendi yaşadığı adreste kalacağınıza dair belge;
 • Vize başvuru formu;
 • 000 Euro sağlık sigortası teminatı;
 • 3 aylık maaş bordrosu, kredi kartı ve banka dokümanı;
 • Uçak rezervasyon belgesi;
 • Aile, arkadaş ve akraba ziyareti harç bedeli dekontu;
 • İkametgah adresi ve mal mülk belgeleri;
Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika’da bulunan akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek için Belçika Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyaret vizesi almalısınız.

 

 •  

Belçika Ziyaret Vizesi Ne Zaman Alınır?

Belçika vize işlemleriniz için en az 1 ay önceden süreci başlatmanız tavsiye edilmektedir. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru işlemlerinizden sonra onay süreci başlayacaktır. Onay süreci 7 iş günü ile 14 iş günü içinde sonuçlanır. Vizenin sorunsuz onaylanması için belgelerin eksiksiz teslim edilmesi önemlidir.

Belçika Davetiye İle Vize Nedir?

Belçika’da bulunan sevdiklerinizi ziyaret etmek için karşı tarafın size referans olacağı belgedir. Bu belge örneğini konsolosluktan talep edebilirsiniz. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli olan belgelerle birlikte süreci başlatmış olmanız ve eksiksiz bir şekilde işlemleri tamamlamış olmanız önemlidir. Vize davetiyesi için tarih ve ikametgah belirtilmesi şartı vardır.

Belçika Ziyaret Vizesi Kaç Gün Alınabilir?

Belçika için vize başvurunuzu C tipi ve D tipi olarak yapabilirsiniz. Aile, akraba, eş ve arkadaş ziyaretleriniz için 90 gün ile 180 güne kadar vize alma hakkınız vardır. Uluslararası geçerli nüfus belgeleriniz ve maddi gelir gider belgelerinizle işlemlerinizi tamamlayabilir ve Belçika seyahatinize başlayabilirsiniz.

BELÇİKA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Belçika aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek isteyen kişiler Belçika’da belirleme edilen aile ve dostlarını ziyaret etmek üzere Belçika Konsolosluğu’na lüzumlu evraklarını teslim edebilir.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 ay almak mümkündür. Fakat bu ilk başvuruda en fazla 1 ay olarak verilir.

Nereye Başvurulur: Resmi olan başvuru merkezlerimizden yararlanıp gereken evrakları konsolosluk/büyükelçiliğe gönderebilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Pasaport
 • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Belçika Aile ve dost Ziyareti Vize Talep Dilekçesi
 • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler
 • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını aktaran dilekçe
 • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler
 • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sıhhat amaçları amacıyla hazırlanan belge

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Belçika’da belirleme edilen aile ve dost yakını kişi çağrı mektubunda bütün bulgularını yazmalıdır. Bu belgenin aslı diğer evraklar ile birlikte konsolosluk yetki sahibi kişilerini sunulmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Belçika aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek isteyen kişiler seyahatlerinden 1 ay evvelce müracaatta bulunmalıdır. Vize reddi alındığı takdirde tekrardan müracaat gerçekleştirmek amacıyla ek vakit üstünlüğü olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibat kurulabiliniz.

Belçika Konsolosluğu Trabzon
Fahri konsolosluk işlemleri Trabzon üzerinden yapılarak, Belçika vize talebi oluşturulabilir. Türkiye’de birçok bölgede fahri konsolosluk bulunmakta, Belçika vize merkezi olarak hizmet verilmektedir. Vize başvuru işlemlerinizi online randevu alanından yaparak, Belçika konsolosluğuna Trabzon üzerinden de iletişim kurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Düzenlemeler kayda alınarak, sürecin başlatılması için Trabzon fahri konsolosluk resmi tatiller haricinde hafta içi işlem yapmaktadır.

Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi S.S.S

Belçika Akraba ziyareti vizesi nasıl alınır?

Belçika’dan akraba ziyareti vizesi almanız için akrabalarınızın Belçika’da bulundukları bölgede belediyeye başvuru yaparak davetiye almaları gerekmektedir. Davetiye başvurusu ve onayıyla birlikte Belçika konsolosluğu üzerinden sürecin başlamasını sağlayabilir, vize başvuru işlemlerinizi hızlandırarak onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Başvuru sahiplerinin 18 yaşın üzerinde olması durumunda başvuru işlemlerini şahsen yapmaları gerekmektedir.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika aile ziyareti vizesi konsolosluğun yoğunluğuna göre 7 iş günü ile 15 iş günü içinde çıkmaktadır. Resmi tatiller ve konsolosluk düzenlemelerindeki aksamalarla birlikte sürecin 1 aya kadar çıkma ihtimali vardır. Vize başvuru işlemlerinin en az 4 hafta önceden yapılması ve seyahat planlamasına göre hareket edilecek düzenlenmesi sürecin hızlı ilerlemesi için sağlıklı olacaktır.

Belçikada Aile Ziyareti Davetiyesi Nasıl Alınır?

Belçika davetiye mektubu ile davetiyeli vize almanızı sağlayacak schengen vize düzenlemelerine tabidir. Vize başvurusu için konsolosluktan karşı tarafa davetiye göndermesi için istek mektubu yollamanız ve karşı tarafında Belçika’da bulunduğu bölge belediyesinden davetiye onay belgesi talep etmesi gerekmektedir.

Belçika Ankara Büyükelçilik Sitesi

Belçika vize başvuru