Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika’da olan arkadaşlarınız, aileniz ve akrabalarınız için davet alarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için C tipi vize 90 günlük ve D tipi vize 180 günlük vize başvuruları kabul edilebilmektedir. Konsolosluktan randevu alınarak, vize işlemleri başlatılabilir.

Belçika Aile Ve Akraba Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’da olan aileniz ve akrabalarınız için vize başvuru işlemlerinizi öncellikle konsolosluktan randevu alarak yapmanız gerekmektedir. Vize başvuru formunu D tipi vize veya C tipi vize işlemlerine göre yaparak form üzerinden aile ziyaret nedenini açıklayarak, gidiş dönüş rezervasyon belgelerinizi de yanınızda götürmelisiniz. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için Belçika’da bulunan sevdiklerinizden davetiye gönderilmesi ve kendi ikametgah adreslerinde  xxx tarihlerinde bulunacağını bildirmesi gerekir. Yaz dönemi boyunca, kış dönemi boyunca gibi tanımlamalar geçerli sayılmaz. Ayrıca ikamet edeceğiniz adresin size dair ehliyet olduğunu bildirmesi ve sorumluluk kabul ettiğini de belge üzerinden onaylaması gerekmektedir.

Belçika Arkadaş, Düğün Ve Nişan Ziyareti Belgesi

Belçika’da arkadaşınızın evlenmesi ya da nişanlanması için sizi de davet etmesi üzerine, davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu süreçte sizin kalacağınız yeri bildirmeniz ve kaç gün Belçika’da ikamet edeceğinizi de konsoloslukla paylaşmanız önemlidir. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için yapılması gerekenler ve istenilen  belgeler şu şekildedir;

 • Belçika’da yer alan kişi tarafından gönderilmiş bir adet davetiye;
 • Kendi yaşadığı adreste kalacağınıza dair belge;
 • Vize başvuru formu;
 • 000 Euro sağlık sigortası teminatı;
 • 3 aylık maaş bordrosu, kredi kartı ve banka dokümanı;
 • Uçak rezervasyon belgesi;
 • Aile, arkadaş ve akraba ziyareti harç bedeli dekontu;
 • İkametgah adresi ve mal mülk belgeleri;

Belçika Ziyaret Vizesi Ne Zaman Alınır?

Belçika vize işlemleriniz için en az 1 ay önceden süreci başlatmanız tavsiye edilmektedir. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru işlemlerinizden sonra onay süreci başlayacaktır. Onay süreci 7 iş günü ile 14 iş günü içinde sonuçlanır. Vizenin sorunsuz onaylanması için belgelerin eksiksiz teslim edilmesi önemlidir.

Belçika Davetiye İle Vize Nedir?

Belçika’da bulunan sevdiklerinizi ziyaret etmek için karşı tarafın size referans olacağı belgedir. Bu belge örneğini konsolosluktan talep edebilirsiniz. Belçika aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli olan belgelerle birlikte süreci başlatmış olmanız ve eksiksiz bir şekilde işlemleri tamamlamış olmanız önemlidir. Vize davetiyesi için tarih ve ikametgah belirtilmesi şartı vardır.

Belçika Ziyaret Vizesi Kaç Gün Alınabilir?

Belçika için vize başvurunuzu C tipi ve D tipi olarak yapabilirsiniz. Aile, akraba, eş ve arkadaş ziyaretleriniz için 90 gün ile 180 güne kadar vize alma hakkınız vardır. Uluslararası geçerli nüfus belgeleriniz ve maddi gelir gider belgelerinizle işlemlerinizi tamamlayabilir ve Belçika seyahatinize başlayabilirsiniz.

BELÇİKA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Belçika aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek isteyen kişiler Belçika’da belirleme edilen aile ve dostlarını ziyaret etmek üzere Belçika Konsolosluğu’na lüzumlu evraklarını teslim edebilir.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 ay almak mümkündür. Fakat bu ilk başvuruda en fazla 1 ay olarak verilir.

Nereye Başvurulur: Resmi olan başvuru merkezlerimizden yararlanıp gereken evrakları konsolosluk/büyükelçiliğe gönderebilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Pasaport
 • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Belçika Aile ve dost Ziyareti Vize Talep Dilekçesi
 • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler
 • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını aktaran dilekçe
 • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler
 • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sıhhat amaçları amacıyla hazırlanan belge

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Belçika’da belirleme edilen aile ve dost yakını kişi çağrı mektubunda bütün bulgularını yazmalıdır. Bu belgenin aslı diğer evraklar ile birlikte konsolosluk yetki sahibi kişilerini sunulmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Belçika aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek isteyen kişiler seyahatlerinden 1 ay evvelce müracaatta bulunmalıdır. Vize reddi alındığı takdirde tekrardan müracaat gerçekleştirmek amacıyla ek vakit üstünlüğü olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibat kurulabiliniz.

Belçika Konsolosluğu Trabzon
Fahri konsolosluk işlemleri Trabzon üzerinden yapılarak, Belçika vize talebi oluşturulabilir. Türkiye’de birçok bölgede fahri konsolosluk bulunmakta, Belçika vize merkezi olarak hizmet verilmektedir. Vize başvuru işlemlerinizi online randevu alanından yaparak, Belçika konsolosluğuna Trabzon üzerinden de iletişim kurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Düzenlemeler kayda alınarak, sürecin başlatılması için Trabzon fahri konsolosluk resmi tatiller haricinde hafta içi işlem yapmaktadır.
Belçika Konsoloslugu İzmir
Belçika İzmir Fahri konsolosluğu vize başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Belçika konsolosluğu üzerinden vize başvuru işlemleriniz danışmanlar tarafından size bildirilerek, belge ve evrak teslimlerinize izin verilecektir. Belçika konsolosluğu iletişim numarası İzmir; 0 232 463 47 69 telefon numarasından bilgi alabilir, randevu işlemleri için detayları öğrenebilir ve vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
Belçika Vizesi Corona
Belçika vize işlemlerine Covid 19 döneminde yeni düzenlemeler getirmiştir. Bu süreçte Belçika’da işçi olan  ve ikamet eden kişilerin vize almadan geçiş yapabilmesi, eğitim ve çalışma dışında da diğer vize taleplerinin ertelenmesi söz konusudur. Vize başvurusu için aile birleşimi, çalışma ve eğitim dışında turistik ve kültürel gezi vize işlemleri de ertelenmiştir.
Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Belçika vizesi için 2 biyometrik fotoğraf, 3 aylık maaş bordrosu, 3 aylık hesap dokümanı, eğitim, ticaret ve iş belgeleri vize türüne göre verilmelidir. D tipi veya C tipi vize talep formu, Belçika vize harç bedeli ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin de konsolosluğa teslim edilmesi şartı dikkate alınmalıdır.
Belçikada Davetiye Nasıl Alınır?
Belçika davetiye mektubu ile davetiyeli vize almanızı sağlayacak schengen vize düzenlemelerine tabidir. Vize başvurusu için konsolosluktan karşı tarafa davetiye göndermesi için istek mektubu yollamanız ve karşı tarafında Belçika’da bulunduğu bölge belediyesinden davetiye onay belgesi talep etmesi gerekmektedir.
Belçika Kalıcı Oturum İzni
Belçika’da kalıcı oturma izni için Belçika vatandaşıyla evlenmek, çalışmak ve akademik kariyerine Belçika’da devam etmek seçenekleri bulunur. Kalıcı oturum izni 10 yıla kadar devam edecek düzenlemelerle yapılmıştır. Göçmenler bürosu üzerinden ikametgah adresi, meslek belgeleri ve mali durum değerlendirmesiyle birlikte alınabilir.
Belçika İstek Yapma
Belçika’ya istek yapmak için konsolosluk üzerinden istek mektubu örneğinin alınması ve Belçika’da bulunan kişiye gönderilmesi gerekir. Belediye üzerinden davetiye alınması için istek mektubunun düzenlenmesi ve dilekçeyle birlikte verilmesi gerekecektir. Belçika’ya istek yapmak için konsolosluktan randevu alarak detayları öğrenebilir ya da vize merkezine bağlanabilirsiniz.
Belçika Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar
Pasaport yenileme için nüfus kayıt örneği, ikamet adresi, eski pasaportun bütün sayfalarının fotokopisi ve aslı ( pasaport kayıp ve çalıntı durumlarında bildirme belgesi) son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, pasaport harç bedeli ve nüfus cüzdanıyla birlikte başvuru yapılmalıdır.
Belçika Transit Vize Ücreti
Belçika transit geçişler için, evlenme vizesi, birlikte yaşama vizesi ve denizci transit vizesi de dahil olmak üzere bütün ücretler 848 TL’dir. Euro ve pound dövizlerine göre düzenlemeler dikkate alınarak he yıl ödenecek miktar değişebilir. Transit geçiş için denizci, uçak ve benzeri geçişlere göre vize talebi oluşturulması şartı vardır.
Belçika Oturum İzni
Belçika oturma izni talebini bulunduğunuz bölgedeki göçmenler bürosundan yapmalısınız. Belçika’da bulunma nedeniniz çalışma veya eğitim ise ikamet edeceğiniz adresin kira sözleşmesi, elektrik ve su faturasıyla birlikte oturma izni talebini oluşturmanız gerekmektedir.

Call Now ButtonAcil Vize