Belçika Aile Ziyareti 2021

Belçika Aile Ziyareti 2021 1 – Belcika 1

Belçika Aile Ziyareti 2020

BELÇİKA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Belçika aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek isteyen kişiler Belçika’da belirleme edilen aile ve dostlarını ziyaret etmek üzere Belçika Konsolosluğu’na lüzumlu evraklarını teslim edebilir.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 ay almak mümkündür. Fakat bu ilk başvuruda en fazla 1 ay olarak verilir.

Nereye Başvurulur: Resmi olan başvuru merkezlerimizden yararlanıp gereken evrakları konsolosluk/büyükelçiliğe gönderebilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  • Pasaport
  • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu
  • Biometrik Fotoğraf
  • Belçika Aile ve dost Ziyareti Vize Talep Dilekçesi
  • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler
  • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını aktaran dilekçe
  • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler
  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler
  • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sıhhat amaçları amacıyla hazırlanan belge

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Belçika’da belirleme edilen aile ve dost yakını kişi çağrı mektubunda bütün bulgularını yazmalıdır. Bu belgenin aslı diğer evraklar ile birlikte konsolosluk yetki sahibi kişilerini sunulmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Belçika aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek isteyen kişiler seyahatlerinden 1 ay evvelce müracaatta bulunmalıdır. Vize reddi alındığı takdirde tekrardan müracaat gerçekleştirmek amacıyla ek vakit üstünlüğü olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibat kurulabiliniz.

Belçika Konsolosluğu Trabzon

Fahri konsolosluk işlemleri Trabzon üzerinden yapılarak, Belçika vize talebi oluşturulabilir. Türkiye’de birçok bölgede fahri konsolosluk bulunmakta, Belçika vize merkezi olarak hizmet verilmektedir. Vize başvuru işlemlerinizi online randevu alanından yaparak, Belçika konsolosluğuna Trabzon üzerinden de iletişim kurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Düzenlemeler kayda alınarak, sürecin başlatılması için Trabzon fahri konsolosluk resmi tatiller haricinde hafta içi işlem yapmaktadır.

Belçika Konsoloslugu İzmir

Belçika İzmir Fahri konsolosluğu vize başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Belçika konsolosluğu üzerinden vize başvuru işlemleriniz danışmanlar tarafından size bildirilerek, belge ve evrak teslimlerinize izin verilecektir. Belçika konsolosluğu iletişim numarası İzmir; 0 232 463 47 69 telefon numarasından bilgi alabilir, randevu işlemleri için detayları öğrenebilir ve vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika Vizesi Corona

Belçika vize işlemlerine Covid 19 döneminde yeni düzenlemeler getirmiştir. Bu süreçte Belçika’da işçi olan  ve ikamet eden kişilerin vize almadan geçiş yapabilmesi, eğitim ve çalışma dışında da diğer vize taleplerinin ertelenmesi söz konusudur. Vize başvurusu için aile birleşimi, çalışma ve eğitim dışında turistik ve kültürel gezi vize işlemleri de ertelenmiştir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika vizesi için 2 biyometrik fotoğraf, 3 aylık maaş bordrosu, 3 aylık hesap dokümanı, eğitim, ticaret ve iş belgeleri vize türüne göre verilmelidir. D tipi veya C tipi vize talep formu, Belçika vize harç bedeli ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin de konsolosluğa teslim edilmesi şartı dikkate alınmalıdır.

Belçikada Davetiye Nasıl Alınır?

Belçika davetiye mektubu ile davetiyeli vize almanızı sağlayacak schengen vize düzenlemelerine tabidir. Vize başvurusu için konsolosluktan karşı tarafa davetiye göndermesi için istek mektubu yollamanız ve karşı tarafında Belçika’da bulunduğu bölge belediyesinden davetiye onay belgesi talep etmesi gerekmektedir.

Belçika Kalıcı Oturum İzni

Belçika’da kalıcı oturma izni için Belçika vatandaşıyla evlenmek, çalışmak ve akademik kariyerine Belçika’da devam etmek seçenekleri bulunur. Kalıcı oturum izni 10 yıla kadar devam edecek düzenlemelerle yapılmıştır. Göçmenler bürosu üzerinden ikametgah adresi, meslek belgeleri ve mali durum değerlendirmesiyle birlikte alınabilir.

Belçika İstek Yapma

Belçika’ya istek yapmak için konsolosluk üzerinden istek mektubu örneğinin alınması ve Belçika’da bulunan kişiye gönderilmesi gerekir. Belediye üzerinden davetiye alınması için istek mektubunun düzenlenmesi ve dilekçeyle birlikte verilmesi gerekecektir. Belçika’ya istek yapmak için konsolosluktan randevu alarak detayları öğrenebilir ya da vize merkezine bağlanabilirsiniz.

Belçika Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Pasaport yenileme için nüfus kayıt örneği, ikamet adresi, eski pasaportun bütün sayfalarının fotokopisi ve aslı ( pasaport kayıp ve çalıntı durumlarında bildirme belgesi) son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, pasaport harç bedeli ve nüfus cüzdanıyla birlikte başvuru yapılmalıdır.

Belçika Transit Vize Ücreti

Belçika transit geçişler için, evlenme vizesi, birlikte yaşama vizesi ve denizci transit vizesi de dahil olmak üzere bütün ücretler 848 TL’dir. Euro ve pound dövizlerine göre düzenlemeler dikkate alınarak he yıl ödenecek miktar değişebilir. Transit geçiş için denizci, uçak ve benzeri geçişlere göre vize talebi oluşturulması şartı vardır.

Belçika Oturum İzni

Belçika oturma izni talebini bulunduğunuz bölgedeki göçmenler bürosundan yapmalısınız. Belçika’da bulunma nedeniniz çalışma veya eğitim ise ikamet edeceğiniz adresin kira sözleşmesi, elektrik ve su faturasıyla birlikte oturma izni talebini oluşturmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize