Belçika Asgari Ücret Ne Kadar?

Belçika sınırları içerisinde Türk vatandaşı oldukça fazladır. Belçika göç kabul eden bir ülke olmakla beraber en çok Türk vatandaşı bulunan ülkeler içerisinde yer alır. Bunun en temel sebepleri içerisinde Belçika asgari ücret maaşı, ülkemizdeki asgari ücret maaşına göre son derece yüksektir.

Belçika Asgari Ücret 2022

Her ülkede asgari ücretle ilgili güncellemeler yapılmaktadır. Asgari ücret arttığı gibi sektörel olarak da artışa geçmektedir. Asgari ücretle çalışan kişilere belirli ölçülerde zam yapmak ve bununla beraber mağdur edilmeden çalışılmakta, Belçika hükümetinin en temel amaçları içerisinde de Belçika asgari ücret 1593 Euro’dur. 2022 yılında asgari ücret 1563 Euro idi. Belçika asgari ücret 2022 yılı ile geçmiş dönemlerdeki oranla aynı doğrultudadır. Hükümet Belçika asgari ücrete zam yapacağı zaman bunu yüksek bütçelerle değil, az bütçelerle gerçekleştirmektedir. Bu da asgari ücretle geçimini sağlayan aileler için çoğu zaman sıkıntılı bir haldedir. Fakat Türkiye ile eşleştirildiği takdirde ise Türkiye’ye oranla oldukça yüksek bir maaştır.

Belçika Asgari Ücret 2022

Belçika asgari ücret diğer ülkelere göre fazla olduğu söylenebilir. Bu bağlamda asgari maaş oranına yapılan zamlar, ülke sınırları içerisinde hemen hemen her yıl artmaktadır. Belçika asgari ücreti 2022 yılında 1563 Euro civarındaydı. 2022 yılında ise yaklaşık olarak 1593 Euro olarak belirtilmiştir. Asgari maaşla çalışan kişiler, Belçika sınırları içerisinde rahatlıkla geçimini sağlayabilir. Fakat geniş aileler için ülke sınırları içerisinde bu ücretlendirme tam anlamı ile geçim sağlamaya yeterli olup olmadığı tartışma konusudur.

Belçika Asgari Ücret Çalışma Oranı

Belçika asgari ücret maaş tutarları birçok ülkeye göre fazla olsa da ülkede bu maaş ile çalışan kişi sayısı neredeyse az denilebilir. Ülkedeki insanların geneli, kendi işiyle ya da farklı pozisyonlarda çalışmaktadır. Bu yüzden asgari ücretin özel sektörlere göre miktarı daha düşüktür. Belçika’da bakıldığı zaman refah seviyesi yüksek ve gelişmiş olarak kabul edilen toplumlar içerisinde bulunur. Ülkede asgari maaş ile çalışma oranının %1.1 civarındadır. Geri kalan kişiler ise pozisyon olarak farklı sektörleri tercih eder.

Call Now ButtonAcil Vize