Belçika Bayrağı

Belçika Bayrağı Anlamı

Belçika bayrağı ne anlama gelir

Her ülkenin kendi milletini temsil eden bir bayrağı mevcuttur. Belçika bayrağı da 1830’lu yıllarda kabul edilmiş bir bayraktır. Üç renkten oluşur. Herhangi bir sembol ya da arma bulunmaz.

Belçika Bayrağı Nedir?

Belçika bayrağı üç temel renkten oluşmaktadır. Siyah, sarı ve kırmızı renk hâkimdir. Belçika bayrağının asıl boyutu 13.15 oranındadır. Fakat genel 2.3 boyutlarında kullanılmasından dolayı bayrak 2.3 boyutundadır. Belçika bayrağı, göre soldan sağa doğru siyah, sarı ve kırmızı renkten oluşur. Ortada sarı renk mevcuttur. Bayrak renklerinin üst ve eşit parçalara bölümü tamamen eşittir. Belçika bayrağı 23 Ocak 1831 yılında resmi bayrak olarak kabul edilmiştir. 1830 yılında Brüksel de ki Opera evinde Hollanda Krallığı’na karşı Belçika direnişinin başlaması üzerine dikey 3 renkten oluşan bir bayrak hazırlanır. Bu renkler kırmızı, sarı ve siyahtır. Kırmızı renk Lüksemburg şehrinin, sarı renk ve siyah renk ise flame şehrini temsil eder.

Belçika Krallığı Bayrağının Anlamı Nedir?

Belçika bayrağında kullanılan renkler, Brabant Düklüğü tarafından kullanılan hanedanlık armasından gelir. Kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşan Fransa bayrağından esinlenerek Belçika bayrağında da kırmızı, sarı ve mavi renkler kullanılmıştır. Almanya ve Uganda bayrağı da Belçika bayrağına benzer. Almanya bayrağı siyah, kırmızı, sarı renklerden oluşur. Fakat 3 yatay çizgidir. Uganda bayrağı sarı, kırmızı, siyah, sarı, kırmızı, siyah renklerinden oluşan 6 yatay çizgi ile bulunur. Taç giymiş gri bir turna motifi de Uganda bayrağında bulunur. Almanya ve Uganda bayrağı Belçika bayrağına benzeyen en net ülkelerdir.

Belçika Bayrağı Nedir?

Belçika Bayrağı Belçika halkının özgürlük anlayışını yansıtır.

 

Belçika Bayrağı Açıklaması

Avrupa ülkelerinin birçoğunda görmeye alıştığımız renk ve çizimler Belçika bayrağında da geçerlidir. Fakat burada Alman farklılıkları bulunur. 1792 yılında Belçika’nın Avusturya’ya karşı kazandığı zafer sonrasında bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden enlemesine çizilirken günümüzde Fransız bayrağından esinlenerek renkler dikey olarak kullanılmıştır. Yukarıdan aşağıya doğru siyah, sarı ve en sonunda kırmızı kalın şeritlerden oluşur. Sarı renk aslan, kırmızı ve siyah kalkan anlamına gelir. Ülke tarihçileri Belçika bayrağının kendi içerisinde farklı şekillerde yorumlanmıştır.

Belçika Bayrağı Anlamı S.S.S

Belçika Bayrağının Renkleri Nedir?

Belçika bayrağı soldan sağa siyah, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 renkten oluşmaktadır.

Belçika Bayağının Anlamı Nedir?

Belçika bayrağının renkleri, Brabant Düklüğü tarafından kullanılan hanedanlık armasından gelmektedir. Bayraktaki üç renkli boylamsal desen hazırlanırken, kırmızı, beyaz ve mavi olmak üzere üç renkten oluşan Fransa bayrağından esinlenilmiştir.

Belçika Bayrağı Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Belçika’nın günümüzdeki resmi bayrağı, 23 Ocak 1831 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Belçika Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Belçika vize türleri