Belçika Erasmus ve Öğrenci Vizesi

Belçika Erasmus ve Öğrenci Vizesi 1 – Belcika 1

Belçika Erasmus ve Öğrenci Vizesi

BELÇİKA ERASMUS VİZESİ

Belçika Erasmus vizesi öğrenci değişim uygulaması kapsamında kişilere verdiği bir fırsattır.

Bu programa katılmaya hak kazanan kişileri okullarının bir ya da iki dönemini Belçika’da eğitim alarak geçirebilirler. Bunun amacıyla Belçika’dan bir okuldan kabul edilmeleri gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Erasmus vizesi Belçika Konsolosluğu’ndan kişilere bir dönemlik olarak 6 aylık vakit ile verilir kişiler bu vakti isterler ise uzatma sahibidirler.Bu vakit bitmeden kişilerin vize vaktini uzatmak üzere müracaatta bulunması gerekir.

Nereye Başvurulur: Resmi olan başvuru merkezlerimizden yararlanıp gereken evrakları konsolosluk/büyükelçiliğe gönderebilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Fotoğraf
 • Pasaport
 • Belçika’daki Üniversite/Yüksek okulun kabul belgesi
 • Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sıhhat amaçlari amacıyla hazırlanmış belge
 • Türkiye’deki Üniversiteden alınmış yazı
 • Noter tasdikli Taahhütname

 • Taahhütname: Birtek ebeveynler doğrultusundan tasarlanan noter tasditli bir taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercümandan Almancaya tercümesi
 • Sponsor Evrakları: Öğrenciye Erasmus boyunca sponsor olacak ebeveynlerin meslek hali ya da parasal haline dair evraklar.
 • Muvafakatname
 • Eğitim uygulaması sertifikası
 • Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Dönem başlamadan 3 ay evvelde bütün işlemleri başlatmak seyahatin başlayacağı tarihe kadar yeterli olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Belçika Erasmus vizesi alabilmek amacıyla kişiler randevularını vize merkezlerini kullanarak alabilirler.

BELÇİKA ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Yurt dışında dil eğitimine başlamadan evvelce doğru ve itinalı yapılması gereken işlemlerin başında vize müracaat süreci geliyor.

Öğrencilerin doğru vize çeşidine başvurması ve belgeleri kusursuz teslim etmesi çok önemlidir.

Bu aşamada eğitim danışmanları ve vize merkezleriyle öğrencilerin eş vakitli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Belçika öğrenci vizesi bir sene ve altı aylık olarak alınabilir.

Bu vakitı uzatmak amacıyla tekrar kişiler sonradan müracaat edebilirler. Süre bitmeden müracaat gerçekleştirmek esastır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru merkezleri Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği’dir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Belçika öğrenci vizesi amacıyla lüzumlu evraklar şöyledir;
 • Vize Başvuru formu
 • Pasaport ve noter tasdikli pasaport tercümesi
 • Noter tasdikli ikametgâh tercümesi
 • Noter tasdikli nüfus cüzdanı sureti tercümesi
 • Noter tasdikli aktüel sabıka kaydı
 • Belçika`da kalacağınız yurdun kabul belgesi ya da evin kira kontratı ve yanı sıra kalacağınız kişiden alacağınız davet/kefalet mektubu
 • Bir sayı biyometrik fotoğraf
 • Sağlık muayenesi raporu
 • Finansal imkânlarınızı gösteren belge
 • Seyahat sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar seyahatlerine bir ay kala müracaatlarını yapmalıdır.

Fakat kişilerin öğrenci vizesi uzun prosedürü olacağı amacıyla 3 ay evvelce işlemlere başlaması gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek amacıyla vize merkezleri hizmet vermektedir.

Türkiyeden İstek Yapmak İcin Ne Lazim?

Türkiye’den vize isteği veya davetiye isteği için konsolosluktan başvuru yapılması, yabancı ülkede bulunan kişilere bizzat mektup gönderilmesi gerekmektedir. Davetiye mektubu olarak gönderilen belge, davet eden kişinin Belçika belediyesinden belge alması ve aile toplum kağıdıyla birlikte başvuru şartlarını yerine getirmesinde etkili olacaktır.

Belçika Ya Davetiye İle Gitmek

Belçika’da davetiye ile gitmeniz, sürecin kısalmasını ve kolaylaşmasını sağlayacaktır. Davetiye ile kalacağınız adres ve ziyaret edeceğiniz kişilerin belirtilmesi, rezervasyon işlemlerinde sadece uçak rezervasyonunuzun yer almasını sağlar. Aynı zamanda Belçika belediyesinden alınan onay belgesiyle birlikte 3 ay ve 6 aya kadar aile ziyareti, akraba ziyareti ve arkadaş ziyareti başvurularınızı vize alarak yapabilirsiniz.

Belçika Erasmus Vize Ücreti

Belçika vize ücretleri, öğrenciler için 2021 yılında yeniden düzenlenmiştir. Vize başvuru harç bedeli olarak öğrenciden talep edilen ücret 90 pound’tur. Başvuru formu doldurma, kurye hizmeti, vip servis seçenekleri sunan vize merkezi, Türkiye’den yapılacak başvurularda sürecin hızlanması için ekstra ücret talep ederek vize talebinizin reddedilmeden kısa zamanda sonuçlanmasını amaçlamaktadır.

Bursa Belçika Konsolosluğu

Bursa Belçika konsolosluğu Fahri konsolosluk olarak hizmet vermektedir. Türkiye’deki ve Belçika’daki resmi tatillerde hizmet vermemekle birlikte, hafta içi saat 9.00 ile 16.30 arasında başvurularınızı kabul edecektir. Genel vize işlemleri ve özel vize işlemleri için resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilir, süreci başlatabilirsiniz.

Belçika'ya Akraba Ziyareti Vizesi

Belçika’dan akraba ziyareti vizesi almanız için akrabalarınızın Belçika’da bulundukları bölgede belediyeye başvuru yaparak davetiye almaları gerekmektedir. Davetiye başvurusu ve onayıyla birlikte Belçika konsolosluğu üzerinden sürecin başlamasını sağlayabilir, vize başvuru işlemlerinizi hızlandırarak onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Başvuru sahiplerinin 18 yaşın üzerinde olması durumunda başvuru işlemlerini şahsen yapmaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi Belçika Corona

Schengen vizesi covid 19 döneminde çalışan ve ikamet adresi olmayan kişilere verilmemektedir. Turistik vizelere kısıtlamalar getirilerek, karantina döneminde Türkiye’den Avrupa’ya geçişler için koşullar eğitim, çalışan ve ikamet eden olarak düzenlenmiştir. Zaruri ve acil nedenlere bağlı olarak Belçika’ya yolculuk yapacak kişiler, istisnalarını ve aciliyetlerini konsolosluğa bildirerek başvuru sürecinin başlamasını sağlayabilecektir.

Belçika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika aile arkadaşlık ziyareti vizesi işlemleri için başvuru sahiplerine Belçika üzerinden davetiye gönderilmelidir. Davetiye Belçika’da yaşan akraba ve arkadaşın bulunduğu bölge belediyesinden davetiye belgesi alması ve gelecek kişilerin sayısını aynı zamanda kalacakları süreci belirtmeleri şartı bulunmaktadır. Sürecin hızlanması için aile ve arkadaş ziyareti vizesinde davetiye gönderilmesi şartı dikkate alınarak, ikamet edilecek adres de konsolosluğa bildirilmelidir.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika aile ziyareti vizesi konsolosluğun yoğunluğuna göre 7 iş günü ile 15 iş günü içinde çıkmaktadır. Resmi tatiller ve konsolosluk düzenlemelerindeki aksamalarla birlikte sürecin 1 aya kadar çıkma ihtimali vardır. Vize başvuru işlemlerinin en az 4 hafta önceden yapılması ve seyahat planlamasına göre hareket edilecek düzenlenmesi sürecin hızlı ilerlemesi için sağlıklı olacaktır.

Aile Birleşimi Belçika

Aile birleşimi vizesi için Belçika konsolosluğuna başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sürecinde, vize başvuru sahibinin Belçika’da bulunan kişinin davetiyle süreci hızlandırması mümkündür. Ailenin yerleşeceği daire koşulları, çocuk sayısı ve mali gelir düzenlemeleri dikkate alınarak, Belçika’da geçimini sağlayacak kişilerin standart bir Belçika ailesi gelirine sahip olması beklenmektedir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Belçika’da eğitim vizesi için üniversiteden alınması gereken yüksek okul kabul belgesine ihtiyaç vardır. Türkiye’deki üniversiteden de Erasmus için alınmış dilekçeyle birlikte, noter tasdikli taahhütname, tam sayfa transkript, nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi konsolosluğa teslim edilmektedir. 2 adet biyometrik fotoğraf, en az 2 sayfası boş 6 aylık geçerli pasaport, son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalıdır. Öğrencinin sağlık sigortası ve hibe bedeli belgelerini de evrak listesiyle birlikte teslim etmesi gerekecektir.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize