Belçika Nüfusu Ne Kadar?

Belçika Nüfusu

Belçika, resmi ismiyle Belçika Krallığı olarak ifade edilir. Belçika, Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliğine üye ülkeler içerisinde bulunur. 30.528 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ülke nüfusu yaklaşık olarak 11.000.000 kişidir. Belçika’da Felemenkçe, Fransızca ve Almanca dilleri konuşulur.

Belçika Nüfusu Demografi

2007 yılının başlarında Belçika’nın nüfusu yaklaşık olarak %92’si Belçika vatandaşıdır. Yaklaşık %6’lık oran ise diğer Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları ile bulunmakta.

  • Belçika’da 2007 yılının başlarında İtalyanlar, Fransızlar, Hollandalılar, İspanyollar, Türkler ve Almanlar yaşamaktaydı.
  • 2004 yılında ise ülkede %97 oranında hemen hemen nüfusunun tamamı farklı kentlerdendir.
  • Belçika’da kilometrekareye 342 kişi düşmektedir. Monaco, mikrodevletler ve Hollanda dışında en fazla yoğunluğa sahip ülkedir. Bunun en temel sebepleri içerisinde Belçika’nın dışarıdan göç kabul etmesi kaynaklanır.
  • Her yıl binlerce kişi kabul eder. Bunlar içerisinde Türk vatandaşları da bulunur. Ülkenin başkenti Brüksel’de bir milyon nüfusa sahip kişi yaşamaktadır.
  • Flaman Bölgesi’nin nüfusu 6.000.000 civarındadır.
  • Flaman bölgesi ülkenin resmi dili Felemenkçenin, en fazla konuşulduğu bölgedir.
  • Belçika’da farklı ülkelerden nüfusunun fazla olması sebepleri içerisinde, hemcins çiftlerin evlenme hakkına sahip olması gelir. Eşcinsel evliliği yasallaştıran Dünyada bilinen 2. ülkedir. Bu yüzden ülkede farklı bölgelerden birçok insana rastlanabilir.

Belçika Nüfusu Yıllara Göre Değişim Oranı

Belçika nüfusu her yıl belirli oranlarda katlayarak artmıştır. Belçika nüfusu son 10 yılda bakıldığı zaman %6.4 oranında arttığı görülebilir. Bunun en temel sebepleri içerisinde göç kabul etmesi gelir. Aynı zamanda Belçika ekonomi ve yaşam standartlarına göre yüksek bir ülkedir. Türk vatandaşları Belçika’da fazlası ile bulunur. Belçika asgari ücret Türkiye Cumhuriyeti’ndeki asgari ücret oranına göre daha yüksektir. Çalışma, işçi, ticari amaçlar doğrultusunda Belçika’da birçok Türk vatandaşı yaşamaktadır. 2011 yılından 2022 yılına kadar Belçika nüfusunun son 10 yıldaki değişimi sürekli olarak artışa geçmiştir.

Belçika Nüfusu Ve Konuşulan Diller

Belçika’nın nüfusu 11.000.000 kadardır. Ülkede 3 resmi dil mevcuttur. Bunlar Felemenkçe, Fransızca ve Almancadır. Fakat resmi diller içerisinde ilk sırada Felemenkçe gelir. Ülke sınırları içerisinde Felemenkçe, diğer Fransızca ve Almancaya oranla daha fazla konuşulur.

Call Now ButtonAcil Vize