Belçika Turistik Vize 2021

Belçika Turistik Vize 2021 1 – Belcika 1

BELÇİKA VİZESİ

BELÇİKA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Belçika Turistik Vizesi

Seyahat öncesinde en önemli mevzulardan biri vizenin hangi amaçla alınacak olduğudur. Gidilecek yere hangi tarihlerde gidileceğine karar vermek kadar seyahat amacını belirlemek de aynı şekilde önemlidir. Bunun sebebi ise alınan Belçika vizesi kategorisinin amaca bağlı değişmesi ve haliyle Belçika vize başvurusu için istenen evraklar arasında büyük değişiklikler olmasıdır.

Vatandaşlarımız herhangi bir yakını ziyaret etmeyecek ya da maddi kazanç amaçlı bir faaliyete dahil olmayacaksa kültürel amaçlı seyahatleri için Belçika turistik vizesi almaları gerekmektedir. Bu vize kapsamında kişi yalnızca gezme görme faaliyetlerine katılabilir ancak vizenin kapsamı dışında herhangi bir çalışmada bulunama. Belçika turist vizesi alınması halinde kişinin turist sıfatı dışında herhangi bir hareketinin tespit edilmesi hem alınmış olan vizeyi hem de diğer dönemlerde başvurulacak olan vizeleri risk altında bırakacaktır. Vizenin amacına uygun şekilde başvurunun gerçekleştirilmesi ve yine seyahat boyunca yalnızca kültürel faaliyetlere dahil olunması oldukça önemlidir.

Belçika turist vizesi için gereken evraklar güncel ve eksiksiz şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Bu belgeler seyahatin kültürel amaçlı olduğunu ve hangi kaynaklarla karşılanacağını açıklama üzerine kuruludur. İstenen evraklar hakkında bilgi almanın haricinde, bu evrakları bir araya getirme ve temin etme aşamalarında da visa center çalışanları başvuranlara gereken yardımı sağlarlar. Belgelerin listesine web siteleri üzerinden ulaşılabileceği gibi kişinin kendi iline yakın olan ve başvuru için hizmet alacağı kurumdan bilgi alması da mümkündür. Kişilere genelde ilk başvurularında maksimum 30 güne kadar vize verilse de sunulan evrakların maddi gücü destekler niteliğine bağlı olarak bu süre 90 güne kadar uzatılabilmektedir.

NEDİR: Belçika turistik vize istediğiniz zaman alabileceğiniz bir vize türüdür.

Bu sayede vatandaşlarımız Belçika’ya rahatça gidip gelebilecek.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 ay almak mümkündür. Fakat bu ilk başvuruda en fazla 1 ay olarak verilir.

Nereye Başvurulur: Resmi olan başvuru merkezlerimizden yararlanıp gereken evrakları konsolosluk/büyükelçiliğe gönderebilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  • Pasaport
  • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu
  • Biometrik Fotoğraf
  • Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi
  • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler
  • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını aktaran dilekçe
  • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler
  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler
  • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sıhhat amaçları amacıyla hazırlanan belge

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Kişiler 5 yıl içinde biometrik verileri sunmalıdır ve buda 12 yaşını dolduran bireyler için geçerlidir. 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Şahıslar seyahat tarihinden 1 ay önce ya da seyahat tarihine 2 hafta kala müracaatları gerçekleştirmelidir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Belçika turistlik vizesi almak isteyen arkadaşlara 1,2 hafta içinde vize çıkar.

Belçika'daki Akrabadan Davetiye

Belçika’da akraba davetiyesi ile vize almanız için karşı tarafın Belçika belediyesinden alacağı davetiye onayı ile size davetiye göndermesi gerekmektedir. Akrabalarınızı Belçika’da ziyaret etmek için konsolosluk üzerinden davetiyeyle akraba ziyareti vizesi talebinde bulunmanız şartı vardır.

Belçika Turist Vizesi Veriyor Mu 2021

Belçika turist vizesi işlemlerinde yeni düzenlemeler yaparak özellikle pandemi döneminde kısıtlamalar getirmiştir. Belçika’da ikamet eden ve çalışan kişilerin Türkiye’den vize alması mümkündür. Ancak turistik vize için Türkiye’den kısıtlamalar talep edilmiş ve turist vizeis için yeni düzenlemelere tabi tutulması şartı koşulmuştur.

Belçikadan Türkiye ye İstek Nasil Yapilir?

Belçika’dan Türkiye’ye istek yapılmasına gerek yoktur. Belçika’dan Türkiye’ye gelecek olan AB vatandaşları, sadece rezervasyon belgeleriyle gelebilir. Ancak Türkiye’ye davetiye göndermek için bulundukları bölgenin belediyesinden davetiye belgesi alarak Türkiye’de bulunan Belçika konsolosluğuna yönlendirme yapabilmektedir.

Belçika Yatırımcı Vizesi Şartları

Belçika yatırımcı vize şartlarında Türk lirasıyla bin milyara kadar yatırım yapmaları, ticari faaliyet ve gayrimenkul faaliyet alanlarına sahip olmaları gerekmektedir. Yatırımcı vizesi için Belçika hükümetinde satış yapma ve yatırım yapma hakkı almaları ve mali durumlarını konsolosluğa bildirerek yasal düzenlemelere yer verilmesini sağlamaları şartı bulunur.

Belçika Vatandaşı Olmak İçin Gerekli Belgeler

Belçika vatandaşı olmanız için kan bağı belgeleriniz, Belçika’da bulunduğunuzu kanıtlayan belgeler, 5 yıl ikamet edildiğinde ve Belçika’dan çıkılmadığını gösteren resmi evraklara ihtiyaç vardır. Gelir mali durumunun kanıtlanması ve varsa Belçika vatandaşlarıyla olan kan bağınızın resmi olarak gösterilmesi gerekmektedir.

Nasıl Belçika Vatandaşı Olunur?

Belçika vatandaşı olmanız için Belçika’da evlenmiş olmanız, 5 yıl boyunca aralıksız ikamet etmiş olmanız ve Belçika dil ve kültürel yeterliliğine dair bütün kıstasları tamamlamış olmanız gerekir. Belçika’da vatandaşlık alabilmeniz için gayrimenkul sahibi olarak, yine Belçika’da ikamet etmiş olduğunu göstermelisiniz.

Davetiye İle Belçikaya Gitmek

Davetiyeyle belçika’ya gitmek için Belçika konsolosluğuna karşı taraftan davetiye gönderilmesi gerekmektedir. Bunun için sizin de konsolosluk aracılığıyla karşı tarafa davetiye isteği mektubu göndermeniz ve ikamet edilecek adresi belirterek süreci takip etmeniz gerekecektir.

Belçika 250 Bin Euro Yatırım

Belçika’da 250 bin Euro yatırım yaparak vatandaşlık alma hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak prosedür gereğince dil yeterliliğine ve kültürel yeterlilik kıstaslarına bakılmaktadır. Belçika’da vatandaş olabilmeniz için 3 yıl ile 5 yıl arasında aralıksız ikamet etmiş olmanız, mali durumunuz ve kültürüle yeterliliğinizi kanıtlamanız önemlidir.

Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi vizesi almak için konsolosluk üzerinden aile birleşimi vizesi başvurusu yapılmalıdır. Ailenin her bir ferdi için bütün Avrupa ülkelerinde uygulanan prosedür mali durum yeterliliği ve ailedeki kişi başına düşecek ikamet edilen adresteki oda sayısıdır. 3 kişilik bir ailenin 1+ 1 evde kalması kabul edilmemektedir.

Belçikaya İstek Üzerine Belçika'ya Gitmek

Belçika’dan davetiye gönderilmesi için istek mektubunun Belçika’da bulunan aile, arkadaş ve akrabaya iletilmesi gerekmektedir. Aile bireylerinin kaç kişi olacağı, ikamet edilecek adres ve mali yeterliliklerin de ispatlanmasıyla Belçika’ya istekle gidilebilecektir.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize