Belçika Vatandaşlık İşlemleri Güncel Bilgiler 1 – Belcika 1

Belçika Vatandaşlık İşlemleri Güncel Bilgiler

Belçika güncel vatandaşlık işlemleri

Belçika Vatandaşlık İşlemleri 2023

BELÇİKA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Belçika vatandaşı olmak isteyen kişilerin vatandaşlık işlemlerini lüzumlu evraklar ile başlatması gerekmektedir.Belçika’da uzun vaktidir ikamet eden kişiler ve ebeveynlerinden birinin Belçika vatandaşı olan kişiler vatandaşlık işlemleri amacıyla müracaatta bulunabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Vatandaşlık kişilere bir sene vakit ile verilebilmekte olup isteğe bağlı olarak bu vakit uzatılabilir. Tamamen vatandaşlığa geçmek üzere yapılacak işlemler amacıyla ise şartlar değişmektedir.Şahıslar bu şartları karşılamak halindedir. . Belçika hükümeti yabancı dil bilme halini mecburi tutmaktadır. Belçika vatandaşlık işlemlerini başlatmak isteyen kişiler üç dil bilmek halindedir.

Belçika’da üç ayrı resmi dil bulunduğu amacıyla Belçika vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler Fransızca, Almanca ve Felemenkçe bilmek halindedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Şahıslar Belçika vatandaşlığı amacıyla Belçika Konsolosluk yetkilerine müracaatta bulunabilirler. Başvurunun ardındanda taraflara ret ya da onay mektubu gönderilecektir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Belçika vatandaşlık işlemleri amacıyla lüzumlu evraklar kişilerın hallerine göre farklılık gösterebilir. Bu amaçla kişiler vatandaşlık işlemleri amacıyla lüzumlu olan bütün evrakları Belçika Konsolosluğu’ndan öğrenebilirler.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar şayet şartları sağlıyor ise istediği vakit vatandaşlık işlemleri amacıyla müracaatta bulunabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibata geçmek kişilerin işlemlerini daha süratli duruma getirecektir.

Belçika Vatandaşlık İşlemleri Güncel Bilgiler S.S.S

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur?

Avrupa birliği vatandaşı olmak için schengen vize anlaşmaları ve prosedür şartları düzenlenmiştir. Uluslararası düzenlemelerde Belçika’da en az 5 yıl kesintisiz ikamet şartı koşmaktadır. Vatandaşlık talep eden kişi ister evli olsun, ister Belçika’da gayrimenkul sahibi olsun, 5 yıl aralıksız olarak ikamet ettiğini kanıtlaması ve yasal prosedüre uygunluk taşıdığını dil yeterliliği ve kültürel yeterlilik olarak sunması gerekliliklerini yerine getirmelidir.

Belçika Vatandaşlık Vize Evrakları Nelerdir?

Belçika vize evrak listesi, en fazla 10 yıl içinde çıkarılmış olan 2 sayfası boş pasaport, 3 aylık maaş dokümanı, 3 aylık hesap dokümanı, 2 biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası teminatı, vize harç bedeli dekontu, eğitim işlemleri için öğrenci belgesi ve üniversiteden alınmış belge, ticari vize için vergi levhası ve işletme sicil gazetesi, çalışma için işverenden onay belgesini de kapsamaktadır. Vize başvurusu sırasında belgelerin rezervasyon işlemlerini ve gidiş dönüş seyahat planlamasını da kapsaması gerekmektedir.

Belçika Vatandaşlık İçin Nereye Başvurulur?

Belçika Vatandaşlığı alabilmek için Belçika Büyükelçiliğine bizzat başvuru yapmak gerekir.

Belçika Büyükelçiliğinden bilgi alınız.