Belçika Vatandaşlık İşlemleri Güncel Bilgiler

Belçika Vatandaşlık İşlemleri 2022

BELÇİKA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

 

Belçika vatandaşı olmak isteyen kişilerin vatandaşlık işlemlerini lüzumlu evraklar ile başlatması gerekmektedir.Belçika’da uzun vaktidir ikamet eden kişiler ve ebeveynlerinden birinin Belçika vatandaşı olan kişiler vatandaşlık işlemleri amacıyla müracaatta bulunabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Vatandaşlık kişilere bir sene vakit ile verilebilmekte olup isteğe bağlı olarak bu vakit uzatılabilir. Tamamen vatandaşlığa geçmek üzere yapılacak işlemler amacıyla ise şartlar değişmektedir.Şahıslar bu şartları karşılamak halindedir. . Belçika hükümeti yabancı dil bilme halini mecburi tutmaktadır. Belçika vatandaşlık işlemlerini başlatmak isteyen kişiler üç dil bilmek halindedir.

Belçika’da üç ayrı resmi dil bulunduğu amacıyla Belçika vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler Fransızca, Almanca ve Felemenkçe bilmek halindedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Şahıslar Belçika vatandaşlığı amacıyla Belçika Konsolosluk yetkilerine müracaatta bulunabilirler. Başvurunun ardındanda taraflara ret ya da onay mektubu gönderilecektir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Belçika vatandaşlık işlemleri amacıyla lüzumlu evraklar kişilerın hallerine göre farklılık gösterebilir. Bu amaçla kişiler vatandaşlık işlemleri amacıyla lüzumlu olan bütün evrakları Belçika Konsolosluğu’ndan öğrenebilirler.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar şayet şartları sağlıyor ise istediği vakit vatandaşlık işlemleri amacıyla müracaatta bulunabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibata geçmek kişilerin işlemlerini daha süratli duruma getirecektir.

Belçika Turist Vizesi Corona

Belçika turist vizesine covid 19 döneminde kısıtlamalar getirmiştir. Turistik amaçlı Belçika’ya giriş yapmak için Türkiye’den başvuruların onay almadığı süreç devam etmektedir. Ancak konsolosluk yeni düzenlemeler ve aşılama nedeniyle gelişmeleri takip ederek, schengen vize anlaşmalarına göre bordo pasaport dışında yeşil pasaport sahiplerinin kolay bir şekilde vize alabilecekleri düzenlemeler yapmaktadır. Corona döneminde yurt dışı seyahatlerine kısıtlamalar getirilmiştir.

Belçika Ticari Vize Evrakları

Belçika’da ticari amaçlı bulunacak olan şahısların C tipi 90 günlük vize alma hakkı bulunur. Ticari vize işlemleri için sicil gazetesi, vergi levhası ve ticari işletme belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi şartı vardır. Faaliyet gösterilecek alan, ticari anlaşma ve sözleşme belgeler, ıslak imza ve imza sirküleri tarihli bir şekilde verilecek, süreç takip edilecektir. Ticari vize işlemleri için konsolosluk üzerinden randevu alınması şartı bulunmaktadır.

Belçika Vize Covid 19

Belçika vize işlemleri covid 19 sürecinde yapılan yeni düzenlemelerle kısıtlamalara tabi tutulmuştur. Belçika’da ikamet etme yetkisi olan ve çalışma hakkı bulunan kişiler dışında turistik vize amaçlı geçişler sınırlandırılmıştır. 2022 yılındaki son düzenlemelerle aşı koşulları ve covid 19 testinin negatif çıkma koşulları da eklenerek şartların yeniden düzenlenmesi sağlanmaktadır. Vize başvuru işlemlerinde, muaf olan vize grupları ve pasaport grupları açıklanmıştır.

Süresiz Oturum Belçika 2022

Belçika’da bulunma nedeni evlilik, iş ve yatırım amaçlı olan kişilerin süresiz oturma izni alması sağlanmıştır. Süresiz oturma izni alınması için Belçika’da bulunan şahsın, göçmenler bürosuna giderek başvuru yapması ve süresiz oturma izni için belge düzenlemeleri eksiksiz yerine getirmesi gerekir. Gayrimenkul sahibi olmak, Belçikalı biriyle evlenmek ve Belçika’da çalışmak da süresiz oturma izni alma hakkı vermektedir.  Türkiye’den çalışma vizesi ve aile birleşimi vizesi olanla belgeleriyle birlikte göçmenler bürosuna müracaat etmelidir.

Arkadaş Ziyareti Vizesi

Arkadaş ziyareti vizesi için yurtdışında bulunan şahsın, Türkiye’den gelecek olan misafirine davetiye göndermesi şartı bulunur. Aile, arkadaş ve akraba ziyaretleri için yurtdışındaki belediyeden veya konsoloslukla bağlantılı olan departmanlardan ziyaret için davetiye talep edilmesi ve Türkiye’de bulunan konsolosluğa gönderilmesi şartı dikkate alınacaktır. Davetiyede kişi sayısı, geliş ve gidiş tarihleriyle birlikte ikamet edilecek adresin de belirtilmesi gerekir.

Belçika İstek Mektubu

Belçika istek mektubu, Türkiye’de bulunan Belçika konsolosluğu üzerinden yapılmalıdır. Belçika’da eşi, akrabası, arkadaşı ve ailesi bulunan şahsın, Belçika konsolosluğundan istek mektubu göndererek, karşı tarafın kendisine davetiye göndermesini sağlayabilecektir. Davetiye sayesinde aile ziyareti, akraba ziyareti ve arkadaş ziyareti vizesinin onay alma ihtimali yüksektir.

Belçika Konsolosluğu Belge Tasdik Randevu

Belçika konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden belge tasdik işlemleri için randevu alınması, sıra numarasına göre belgelerle birlikte randevu günü ve saatini konsolosluğa gidilmesi gerekmektedir. Belge tasdik işlemleri için noter onayı, yeminli tercüme ve Almanca ile Felemenkce dil koşullarının da yerine getirilmiş olması şartlarına dikkat edilerek süreç takip edilmelidir.

Belçika Aile Birleşimi 2022

Belçika aile birleşimi vizesi için Belçika’da bulunan eşin, ailesine davetiye göndermesi ve Belçika’daki mali durumun standart olmasını sağlamalıdır. Gayrimenkul sahibi olması ve aile kişi sayısına göre kişi başına düşen gelirin belirlenmesi göçmenler bürosuna verilecek olan belgelerle onaylanmalıdır. Kişi başına düşecek ortalama gelir grubunda yer alması ve ikamet edilecek adresin kişi sayısına göre belirlenmiş olması dikkate alınmaktadır.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur?

Avrupa birliği vatandaşı olmak için schengen vize anlaşmaları ve prosedür şartları düzenlenmiştir. Uluslararası düzenlemelerde Belçika’da en az 5 yıl kesintisiz ikamet şartı koşmaktadır. Vatandaşlık talep eden kişi ister evli olsun, ister Belçika’da gayrimenkul sahibi olsun, 5 yıl aralıksız olarak ikamet ettiğini kanıtlaması ve yasal prosedüre uygunluk taşıdığını dil yeterliliği ve kültürel yeterlilik olarak sunması gerekliliklerini yerine getirmelidir.

Belçika Vize Evrakları 2022

Belçika vize evrak listesi, en fazla 10 yıl içinde çıkarılmış olan 2 sayfası boş pasaport, 3 aylık maaş dokümanı, 3 aylık hesap dokümanı, 2 biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası teminatı, vize harç bedeli dekontu, eğitim işlemleri için öğrenci belgesi ve üniversiteden alınmış belge, ticari vize için vergi levhası ve işletme sicil gazetesi, çalışma için işverenden onay belgesini de kapsamaktadır. Vize başvurusu sırasında belgelerin rezervasyon işlemlerini ve gidiş dönüş seyahat planlamasını da kapsaması gerekmektedir.

Call Now ButtonAcil Vize