Belçika Vize Başvurusu Adımları (Güncel)

Belçika vize başvuru işlemleri

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vize başvurusu nasıl yapılır; Belçika Avrupa birliği vize başvuru işlemlerini kendi ülke politikalarına göre düzenler. Türkiye’deki başvuru işlemleri için öncellikle Belçika konsolosluğundan randevu almanız ve vize tipine göre başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerinizi acente üzerinden de yapabilir, düzenli olarak online takip seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Belçika Vize Randevu Nasıl Alınır?

Belçika vize başvurusu nasıl yapılır; Belçika vize işlemleriniz için öncellikle acente üzerinden veya konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir. Türkiye’de bir adet fahri konsolosluk İzmir’de, ana konsolosluk binaları ise Ankara ve istanbul’da bulunmaktadır. Vize başvuru işlemleriniz için randevu gününde bütün belgelerinizi tamamlamış olarak, konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Belgeler;

 • Vize başvuru tipine göre Belçika vize başvuru formu;
 • 1 adet biymetrik fotoğraf
 • 3 aylık kredi kartı ve banka kartı dökümanı;
 • Emekliler ve çalışanlar için 3 aylık maaş bordrosu;
 • Otel, uçak ve adresle ilgili rezervasyon ve onay belgesi;
 • 000 Euro sağlık sigortası teminatı;
 • Vize harç bedeli;

Konsolosluğa randevu günü teslim edilerek, süreç başlatılacaktır. İşlemlerin sorunsuz devam etmesi için belgelerin eksiksiz olması oldukça önemlidir.

Belçika Vizesi Ne Zaman Belli Olur?

Belçika vizesi başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra 7 iş günü ile 15 iş günü arasında vizenizle ilgili sonuç tarafınıza bildirilmektedir. Randevu işlemleri mülakat şeklinde olacak, bu nedenle parmak izi de ibraz edilecektir. Öğrenci, turist, iş ve ticaret maksatlı ülke ziyaretlerine yönelik belgelerde de değişiklikler olabilir.

Belçika vize başvurusu nasıl yapılır; vize sahibinin şahsen konsolosluğa gitmesi ve vize işlemlerini başlatması gerekmektedir. Evrakların eksiksiz teslim edilmesi, vize işleminin D tipi veya C  tipi vize prosedürüne göre düzenlenmiş olmasına da dikkat edilmelidir.

belcika-vize-basvuru-adim-bilgi

Belçika Vize başvuruları hakkında izleyeceğiniz adımları eksiksiz ve hatasız tamamlamalısınız.

 

 

Belçika C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

C Tipi Belçika vize başvurusu nasıl yapılır; vize başvuru işlemleri için C tipi vize 90 günlük turist, iş, kültürel gezi, aile ve arkadaş ziyaretleri için geçerli vizelerdir. Aynı zamanda eğitim ve staj kaynaklı durumlarda da C tipi vize başvurusu yapabilirsiniz. C tipi için konsolosluktaki formda vize tipinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Belçika D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

D tipi Belçika vize başvurusu nasıl yapılır; Konsolosluktan alacağınız vize başvuru formu için D tipi üzerinden 180 günlük, eğitim, iş, araştırma, ticaret veya aile arkadaş nedenlerine dayalı olarak gidiş dönüş yapacağınızı belirtmeniz gerekmektedir.

Belçika 2023 Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Belçika vize başvuru işlemleriniz için konsoloslukta irtibat kurarak 2023 schengen vize işlemleri üzerinden süreci başlatabilirsiniz. Online randevu sisteminden randevu alarak, vize tipine göre form doldurarak, belgelerinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Eğitim, iş, turistik, kültürel gezi, spor ve kültürel etkinlik, aile ziyareti veya birleşimi ile arkadaş ziyareti nedenlerini de form üzerinden belirtmelisiniz.

Belçika’da 90 güne kadar kalmak için bordo pasaport sahibi kişiler vize alır. Diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahibi kişiler için 180 gün içinden 90 güne kadar vizesiz olarak Belçika’ya gidebilir. Vize başvurusu arkadaş, aile, iş veya turistik amaçlı olacak ise Belçika vize başvurusu adımları izlenerek elektronik ortamda Belçika Dışişleri Bakanlığı sayfasından yapılır.

Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika vizesi başvuru adımları için ilk adım Belçika Dışişleri Bakanlığı resmi sayfasına giriştir. Başvuru formunda tüm sorular doğru ve eksiksiz yanıtlanmalıdır. Eksik bir bilginin girilmesi vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir. Bu durumda kişiye vize çıkmaz. Başvuru formu online olarak yapılacak ise formun son hali dikkate alınır ve düzetilmeyeceği için tamamlanmış bir forma müdahale edilemez.

Belçika Vize Başvuru Tarihleri

Belçika vizesi için vize istenen tarihler çok önemlidir. Başvuru formu doldurulurken dilekçede yer alan bilgilerin, rezervasyon tarihinin kurumda çalışılıyor ise alınmış izin günlerinin aynı tarihleri vermesi gerekir. Seyahat tarihinin hep aynı tarihleri göstermesi vize için önemsenir. Belçika vizesi başvuru adımları içerisinde yanlış tarih beyanının yapılması kişinin vizesinin yanlış tarihte basılmasına neden olacağından geri dönüşü zor olan büyük bir hata yapılabilir.

Belçika Vize Başvuru Şartları

Belçika vizesi başvuru adımları için en doğru işlem acenteler veya yetkili vize merkezleri aracılığıyla yürütülür. Acenteden alınan randevu sonucunda işlemler hızlı ve sorunsuz yapılır. Randevuya vize için gerekli olan evraklar eksiksiz götürülmelidir. Dilerseniz vize merkezinden danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Pasaport için seyahat bittikten 3 ay sonrası geçerlilik aranır. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfasında gidiş ve dönüş için boş olmalıdır. Son 5 yılda parmak izi geçerliliği olmayan kişiler parmak izi taramasına da girer.

Belçika Vizesi Başvuru Evrakları

Belçika vize türü ne olacağı önemli olmayıp vize alan kişilerden evrak talep edilir. Belçika vizesi başvuru adımları için bu evrakların eksiksiz ve doğru teslim edilmesi gerekir. Gerekli evraklar:

 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet son 6 ayda çekilen biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vize dilekçesi
 • Vize başvuru formu (Flamanca, İngilizce, Fransızca veya Almanca yazılabilir)
 • SGK hizmet dökümü
 • Banka hesap dökümü

Gereklidir.

Belçika Vize Başvurusu Adımları (Güncel) S.S.S

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika vize başvurularında Schengen vize başvuru formu kullanılır. Sağ üst köşeye fotoğraf yapıştırılır. Ardından isim soy isim, Doğum tarihi, doğum yeri gibi nüfus cüzdanında yer alan bilgiler yazılır. Kişinin medeni durumu işaretlenir. İletişim numarası ve vizenin istenme nedeni ayrıntılarıyla girilerek onaylanır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Belçika vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınır. Uzun süreli Belçika vizeleri için Belçika konsolosluklarından randevu almak gerekir.

Belçika Vize Başvuru Sonuçlanma Süresi Nedir?

Belçika Vize Başvuru sonuçlanma süresi ortalama olarak 5-7 iş günüdür.

 

Belçika Büyükelçiliğinden bilgi alınız.

Belçika Vize Ücretleri 2023 bilgi alınız.