Belçika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Belçika Vize Randevusu

Belçika Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

İlgili vize merkezi ile irtibat numaraları üzerinden randevu alarak görüşebilirsiniz. Randevusuz görüşme imkanı da tanıyan vize merkezlerine direkt ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak önceden telefon ya da mail üzerinden alınan randevular, başvuru adayına ciddi bir süre tasarrufu sağlamaktadır.

Her visa center ve Belçika Konsolosluğu kendi bölgesine hizmet verir. Bu sebeple kendi ikamet adresinizin bulunduğu bölgeye hizmet veren kurumla irtibata geçmeniz gerekir.

Konsolosluk ve Büyükelçiliğe yapılan başvurular kişinin şehir değiştirmesini gerektirebilir. Belçika vize başvurusu vize merkezi

üzerinden gerçekleştirildiği takdirde başvurana en yakın ofisten destek alınabilir ve kişinin seyahat etmesi gerekli olmayabilir.

Randevu almak için Belçika’ya vize hizmeti vermekle yetkili kurumlara iletişim bilgileri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Randevusuz başvuru yapılmasının mümkün olmadığı ve parmak izi, evrak teslimi için randevuya şahsen katılımın şart olduğu hatırlanmalıdır.

Belçika Erasmus Vizesi

Belçika Erasmus vizesi Öğrenci Değişim uygulaması kapsamında gençlere verilen en önemli fırsattır. Programa katılmaya hak kazanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin okullarının 1 ya da 2 dönemini Belçika’da eğitim olarak geçirmelerine imkan sağlar. Erasmus vizesi alabilmek için öğrencilerin Belçika’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul almaları gerekmektedir.

Aile Birleşimi Belçika 2022

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir Belçika vatandaşı ile evlenmesi sonucunda başvuru yapılan müze türü Belçika aile birleşimi vizesi nedir. Diğer vize türlerine göre uzun süreçli ve ayrıntılı bir vize türü olan C tipi vizenin sonuçlanma süresi 3 ila 6 ay arasında değişmektedir. Aile birleşimi vizesi için yapılacak olan başvurularda hata ve yer yoktur bu yüzden yapılacak olan başvurularda gerekli olan evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir.

Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Belçika aile birleşimi vizesi almak için gerekli olan prosedür hatasız şekilde uygulanmalıdır, konsolosluk tarafından vize işlemleri için gerekli olan belgeler ve eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Daha önce yapılmış evlilik kayıtları, çocuklara ait kimlik belgeleri, anne ve babaya ait kimlik bilgileri, varsa başka ülkelere ait vatandaşlık belgeleri ibraz edilmesi gereken evraklardır.

Belçika Vize Şartları 2022

Schengen bölgesine ait ülke olması şartı ile Belçika Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlardan vize istemektedir. Vize şartları içerisinde öne çıkan doldurulan başvuru formudur, başvuru formunun hatası güncel doğru bilgiler ile hazırlanması yapılan başvurunun sonuçlanması için önem kazanmaktadır. Vize başvurusunda Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenen şartlardan en önemlisi evrakların tam olmasıdır.

Belçika Vize Çeşitleri

Belçika vize çeşitleri ülkeye yapılacak olan seyahatin süresine göre değişmesidir. Kısa süreli 90 gün geçmeyen seyahatler için Belçika Schengen vizesine başvuru yapılmalı. Daha uzun süren seyahatler için Belçika ulusal D tipi vize çeşitlerinden uygun olana başvuru yapılmalıdır. Uzun dönem vize çeşitleri aile birleşimi vizesi, Çalışma vizesi, eğitim ve staj vizesidir.

Belçika Aile Birleşimi 2022

Belçika aile birleşimi vizesi konsolosluk tarafından istenen evrakların sunulmasının ardından 15 ila 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Belçika aile birleşimi vizesi alabilmek için evrakların sunulması ve gerekli prosedürü uygulanması önem kazanmaktadır aksi halde vizenin alınması söz konusu dahil değildir. Başvurularda bir yeterlilik zorunluluğu bulunmadığı ancak var olan yeterlilik belgesinin evrakların içerisine eklenmesi avantaj sağlar.

Belçikaya Misafir Olarak Gitmek İçin Ne Gerekli

Misafir olarak gitmek isteyenlerin başvuru yaptığı Belçika aile arkadaş ziyareti vize başvurusunda seyahat tariflerini içeren ulaşım ve konaklama planı teyit eden bilgilerin sunulması çok önemlidir. Başvuru sahibinin misafir edecek olan Belçika vatandaşının misafir ediş süresi, iletişim bilgilerini içeren yazısı, kimlik fotokopisi Belçika’daki resmi dillerden birini ya da İngilizceyi kullanıyor olması dilekçeye eklenmelidir.

Belçika Vize Corona

Kovid-19 nedeniyle Avrupa Konseyi Avrupa Birliği ülkelerine seyahat kısıtlama uygulamaya karar vermesinin ardından sadece belli bize kategorileri kabul edilmektedir. Uygulanan kısıtlamaların Belçika’ya yapılacak olan seyahatlerde ki etkisi için konsolosluk ya da büyükelçilik resmi internet sitesinden bilgi almak mümkündür. Ankara’da bulunan Belçika Büyükelçiliği Başkonsolosluğu vize işlemleri için bağımsız olarak çalışan başvuru merkezleri ile birlikte hareket etmektedir.

Turist Vizesi Belçika Korona

Covid-19 salgınının ardından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika’ya yapacakları zorunlu seyahatlerde ülkeye giriş yapılmasının ardından 10 günlük karantina uygulanmaktadır. Aynı zamanda ülkeye girişin 1. ve 7. gününde PCR testi yaptırması sorunudur, 7 günde yapılan testin negatif çıkması halinde karantina sonlandırılır.

Türkiyeden Belçikaya Misafir Getirmek

Türkiye’den Belçika’ya misafir davet etmek isteyenler aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Vize işlemlerinin başlatılması için öncelikle randevu alınması gerekir. Parmak izi verilmesinin ardından sözlü mülakata katılma zorunluluğu bulunmaktadır. İşlem sürecinin uzun sürmesinden dolayı vize randevusu planlanan seyahat tarihinden en az 30 gün önce alınması sürecin daha iyi şekilde tamamlanmasını destekler.

Call Now ButtonAcil Vize