Belçika Vize Reddi Nasıl İtiraz Edilir?

Belçika Vize Reddi 2022

BELÇİKA VİZE REDDİ

NEDİR?

Eksik evraklar ve hatalı bulgular vize reddi amaçlarıdır. Evraklarda yer alan bulguların asılsızlığı, evraklarda kusur ya da evrakların düzmece bulunduğunun belirleme edilmesi gibi sebepler ile vize reddi gerçekleşebilir.

Vize reddinde asıl mesele bundan ileri vize işlemlerinde çıkmaktadır. Sonraki vize müracaatlarında ülkenin konsolosluk yetkileri evveldeki vize reddinin sebebini öğrenmek isteyecektir.

Belçika Vize Reddi

Belçika’ya seyahati öncesinde yaptığı vize başvurusunda retle karşılaşan kişilerin farklı etmenlerden yana kuşku duyması gerekir. Daha önceki başvurularda ya da vize kullanımlı seyahatlerde sabıkası olanlar, retle karşılaşabilir.

Konsolosluk yetkilileri ret durumunda nedenini açıklamak zorunluluğunda değildir ancak başvuranın dosyadan ileri gelen bir nedenden ret aldığını düşünmesi halinde dosya düzenlenip itiraz edilebilir.

Dosya istenen formatta düzenlendikten sonra visa center çalışanlarından alınan destekle itiraz dilekçesi oluşturulur ve başvurunun yeniden değerlendirmeye alınması talep edilir.

Belçika vize reddi alınması halinde kopyası verilen bazı belgeler ve harç ücreti geri verilmez. Bu sebeple dosyanın özenle hazırlanması, tüm prosedür adımlarında aynı özenin gösterilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Sizlere Belçika vize başvurusu hakkında bilinmesi gereken tüm aşamalar hakkında bilgi vermek istedik. Ancak süreç hakkında aklınıza takılan sorular olabilir, süreç özellikle ilk başvurularda karmaşık görünebilir.

Bu gibi durumlarda başvurunun yapılacağı kurumla iletişime geçilerek detaylı bilgiler ve ihtiyaç duyulan alanda hizmet alınabilir. Pek çok kurum 7/24 iletişime açık ve bilgilendirmeye hazırdır.

İTİRAZ HAKKI

Şahısların vize reddi halinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

İTİRAZ ŞEKLİ

Vize reddine itiraz edecek kişiler bir hafta içerisinde dilekçe verebilirler. Bu dilekçe temyize gider ve tekrardan gözden geçirme sağlanır.

Fakat kişiler amacıyla vize reddi bulunduğunu öğrenip bu bozukluğu gidermeye çalışır ise vakitten tasarruf sağlanabilinir.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Vize reddi hallerinde kişilere hiçbir şekilde vize ücreti iade edilemez. Tüm ülkelerin vize müracaatlarında bu hal böyledir.

Gaziantep Belçika Konsolosluğu

Belçika ve Türkiye arasındaki diplomatik ve ticari ilişkileri geliştirmek ve her iki ülke vatandaşının sosyal haklarını korunmasına destek sunmak için Gaziantep Belçika Fahri Konsolosluğu hizmet sunmaya devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Gaziantep bölgesinde ikamet eden Belçika vatandaşlarına her türlü konsolosluk işleri yürütülmektedir.

Belçika Konsolosluğu Gaziantep

Belçika Gaziantep Fahri konsolosluğu, Gaziantep bölgesinde hizmet sunmaktadır, Fahri konsolosluğa yapılacak vize başvurusunda, başvuru sahibinin eksiksiz şekilde doldurulmuş vize başvuru formu sunması gerekmektedir. Yapılan vize başvurusunda aynı zamanda başvuru sahibinin Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu’na seyahatin amacı ve şartlarını ifade eden vize talep dilekçesi ibraz etmelidir.

Belçika Ziyaret Vizesi

Ziyaret vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sınırlı bir süre için ülkede bulunan akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmesine izin vermek amacı ile verilmektedir. Bize kategorisi sadece aile Ferdi’nin ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyenler için geçerlidir. Belçika ziyaret vizesi başvuru sahipleri vize kategorisine girdiklerini gösteren belgeleri konsolosluğa ibraz etmelidir.

Evlilik Bildirimi Konsolosluk Belçika

Evlenme tarihinden itibaren 30 günü geçmeden belgeler hazırlanarak yapılan evlilikler konsolosluk ya da büyükelçilikleri bildirilmektedir. Evlilik tescil dilekçesi, evlilik kayıt formu, evlenme belgesi, yabancı eşin pasaportu, doğum belgesi ve nüfus cüzdan fotokopileri ile daha önce yapılan evliliklerin boşanma belgeleri konsolosluk ya da büyükelçiliğe ibraz edilmelidir.

Belçika Vizesi Kaç Tl

Belçika vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezler tarafından kabul edilir. Vize ücretleri başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Belçika vizesi ücreti konsolosluğun belirlediği kriterlere göre kamuoyu ile her yıl güncellenerek paylaşılmaktadır. Schengen ülkesi olmasından dolayı Belçika Schengen vizesi ile uzun süreli vizelerde fiyat farkı bulunmaktadır.

Belçika Vizeleri Ne Zaman Açılacak 2022

Belçika vize başvurusu açılma zamanı uygulanan prosedüre bağlı olarak değişmektedir, Covid 19 sürecinden dolayı halen bir takım kısıtlamalar devam etmektedir, Türkiye’den Belçika’ya gidecek olan vatandaşların belirlenmiş olan prosedürleri ve şartları yerine getirmesi gerekmektedir, vize başvuruları alınan son güncel kararlara göre şekillenmektedir bu yüzden yolculuk yapacak olan vatandaşların şartları incelemesi gerekmektedir.

Gaziantep Belçika Konsolosluğu Telefon Numarası

Gaziantep ve bölgesindeki illerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Belçika vatandaşlarına konsolosluk işlemleri Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Fahri Konsolosluğu’nun adresi 2. Organize Sanayi Bölgesi Vali Muammer Güler Bulvarı No 25 Başpınar Gaziantep şeklindedir. Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu telefon numarası 0 342 337 40 40 şeklindedir.

Belçika Erasmus Vize Başvurusu

Belçika Erasmus vizesi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir bu şartlardan ilki talep edilen evrakların hazırlanmasıdır. Erasmus vizesi için ilk şart eğitim alınacak olan kurumdan kabul mektubu almaktır, Erasmus programına hak kazanabilmek için okulun Erasmus kabul şartlarına uymak gerekmektedir. Erasmus programına kabul edilen Türk öğrenciler vize başvurusunda bulunabilir.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur

Belçika vatandaşı olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak aradan ilk şarttır daha sonra 5 yıl aralıksız ülkede bulunmak ve anayasada yer alan Almanca, Fransızca ya da Flemenkçe dillerinden en az birini bilmek gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapan bireylerin toplumsal uyumu ispat etmesi için Belçika’da en az 468 gün yani bir buçuk yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Erasmus Belçika Vize

Belçika Erasmus vizesi almak isteyenler gerekli olan evrakları hazırlamakla yükümlüdür. Evraklardan bazıları fotokopi olurken bazılarının orijinalleri talep edilmektedir. Belçika Konsolosluğu tarafından istenen evrak listesini eksiksiz şekilde hazırlanması işlemlerin kolaylıkla sonuçlanmasına destek sağlar. Başvurularda 2 adet izin formu, taahhütname, 3 tane biometrik fotoğraf, pasaport fotokopisi, kabul belgesi, acil sağlık sigortası, Türkiye’deki üniversiteden alınan yazı hazır bulundurulması gereken evraklardır.

Call Now ButtonAcil Vize