Belçika Vize Ücretler (Güncel)

belcika-vize-ücretleri

BELÇİKA VİZE ÜCRETLERİ

Belçika Vizesi Başvuru Ücreti

Belçika’ya gerçekleşecek olan seyahat öncesinde vize alması gerekenlerin vize harç bedeli ödemesi gerekir.

Bahsedilen bu ücret bankaya yatırılır ve makbuzu Belçika vizesi için gerekli evraklar arasına ilave edilir.

Ancak makbuz tek kullanımlıktır yani ret halinde yeniden kullanılması mümkün değildir ve ücret yeniden ödenmelidir.

Harç bedeli başvuru sürecinde ödenmesi gereken tek ücret değildir. Kişi eğer başvuru için visa center üzerinden belgelerini ilettiyse bu kuruma da hizmeti için ücret ödemekle yükümlüdür.

Posta şirketine ödenen ücretler, fotoğraf çekimi ücreti ya da sigorta poliçesi için ödenen ücretler gibi evraklarla ilişkili ücretler, bu hizmet bedeline dahil dahildir.

Ayrıca visa center çalışanlarından alınan VIP hizmet gibi ek hizmetler de yeni birer ücret ödenmesini gerektirir. Bahsedilen bu masrafların hepsi başvuranın sorumluluğunadır ve ret durumunda iadesi sağlanmaz.

Belçika vizesi harç bedeli ve diğer masraflar hakkında kişinin kendisi başvuru yapmadan önce ilgili kurumdan bilgi almalıdır.

Çünkü talep edilen vize türü ya da süresi bu harç bedeli üzerinde değişikliklere neden olmaktadır. Ayrıca alınacak olan ek hizmetlerin ücreti de visa center çalışanlarına danışılarak ya da web siteleri incelenerek öğrenebilir.

Ancak bu ücretler dönemsel olarak değişir ve sıklıkla güncellenir. Kur farkından etkilendiğinden, anlık harç bedelini öğrenmek adına başvuranın bilgi edinmesini öneririz.

Belçika Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı

Belçika aile birleşimi vizesi almak için gerekli olan evraklar içerisinde dil tercih formu bulunmaktadır. Vize türüne göre değişen evrak listesinde bulunan bir tercih formu Almanca, Fransızca ve Flemenkçe’den oluşan resmi diller dışında tercih yok kategorisinde olan İngilizce olarak belirtilmektedir.

Belçika Vize Red Nedenleri

Belçika vize başvurularının ret ile sonuçlanmasının nedenleri seyahat amacını kanıtlanamaması başta olmak üzere birçok farklı gerekçeye dayanmaktadır. Sahte ya da eksik evrakların ibraz edilmiş, başvuru sahibinin Belçika kamu düzeni açısından tehlike oluşturması, seyahat bittikten sonra başvuru sahibinin ülkeden ayrılacağına dair belgeler sunamaması gibi durumlarda Belçika vize başvurusu ret ile neticelenir.

Belçika Aile Birleşimi Dil Şartı

Aile birleşimi vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dil şartı yoktur. Ancak bazı durumlarda Belçika Konsolosluğu tarafından Türk vatandaşlarına dil şartı getirilmektedir. Dil şartını karşılanabilmesi için vatandaşların gerekli olan evrakları hazırlayacağız süreçte yabancı dil bilgisini kanıtlayan belgeyi evrak listesine eklenmesi gerekmektedir.

Belçika, Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı 2022

Normal şartlar içerisinde Belçika Konsolosluğu aile birleşimi vizesi için başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dil şartı aramaz. Ancak gerekli gördüğü durumlar karşısında Belçika Konsolosluğu dil şartı istemektedir. Başvuru sahibinin din şartı ile karşılaşması halinde hazırlayacağı evrakların içerisine yabancı dil bilgisini kanıtlayan belgeleri eklemesi gerekmektedir. Konsolosluğun istediği belgeler içerisinde yabancı dil bilgisini kanıtlayan belgenin bulunmaması halinde aile birleşimi vizesi almak söz konusu değildir.

Aile Birleşimi Red Geldi

Aile birleşimi vizesi ne yapılan ret gerekçesi öğrenildikten sonra bir ay içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Vizenin ret edilmesinin sebepleri doğru ve kesin olarak tespit edilmesi önemli bir konudur. Konsolosluk tarafından vizenin neden reddedildi ile ilgili bilgiler Türkçe olarak başvuru sahibi ile paylaşılmaktadır. Konsolosluklar ret kararlarını kolaylıkla değiştirmez ancak evraklardan kaynaklı bir sorun olması halinde eksikliğin giderilmesi durumunda düzeltme imkanı elde edilir.

Belçikaya Davetiye İle Gitmek

Belçika’da yaşayan aile üyesi ya da arkadaş bulunması halinde davetiye mektubu akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli olan belgeler arasında yer almalıdır. Özellikle aile ziyareti vizesi üzerinden başvuru gerçekleştirenlerin sunulması gereken zorunlu bir evraktır. Aynı zamanda davet mektubu vize başvurusu yapanların taleplerinin kabul edilmesini kolaylaştırmak için öneme sahiptir.

Belçika Aile Birleşimi Vize Bekleyenler

Belçika aile birleşimi vizesi uzun süreli D tipi vize kategorisi içerisinde yer almakta ve yabancı uyruklu vatandaşların ülkede 90 günden fazla kalma imkanı sağlamaktadır. Belçika vatandaşı bir bireyin Türkiye Cumhuriyeti’nde bir aile ile akrabalık derecesini bulunması halinde uzun süre bir arada oturmalarını sağlayan vize türüdür.

Belçika Vize Davetiyesi - İstek Mektubu

Belçika aile ve arkadaş vizesi başvurusunda sonuçlanma süresi ile ilişkisi olan davet mektubu önemlidir. Türk vatandaşlarının Belçika’dan birinden davet alması hem de ekonomik anlamda güvence oluşturmaktadır dolayısıyla vizenin onaylanması için yüzde 100 garanti olmasa dahi büyük bir avantajdır. Davetiye yani istek mektubu başvuru sahibinin seyahat amacını net olarak kanıtlanmasına yardımcı olur.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur 2022

Belçika’da yürürlüğe giren yeni yasa sayesinde yabancıların vatandaşlık alması için önündeki engeller kaldırıldı. En az 3 yıl ülkede yaşayan ya da 2 yıldır siyasi sığınma talebi ile ülkede bulunanlar 18 yaşından itibaren başvuru yolu ile Belçika vatandaşlığı istemektedir. En az 8 yıldır Belçika’da olup süresiz oturma iznine sahip olanlarda beyan yolu ile tercihlerini belediye memurunun önünde bildirerek vatandaşlık alabilmektedir.

Belçika Turist Vizesi Covid

Covid-19 nedeniyle vize başvurusunda bulunanlar açısından güncellenen bilgiler Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinde kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Salgınla ilgili son gelişmeler vize başvurularının hangi şartlar altında gerçekleştiği gibi birçok sorunun cevabı vatandaşların bilgisine sunulmaktadır.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika vizesi almak için başvuru yapanların hazırlaması gereken evraklar değişmektedir. Başvuru sahibinin statüsü evrak listesinde farklılığa neden olmaktadır ancak her ülkede olduğu gibi vize işlemlerinde standart evraklar Belçika vizesi için de geçerlidir. Başvuru sahibi ile alakalı kişisel, mesleki ve finansal belgeler ile birlikte başvuru sahibi hakkında bilgi sahibi olmayı sağlayan vize başvuru formu ve şahsi dilekçe bulunması gereken zorunlu evraklardır.

Call Now ButtonAcil Vize