Belçika Vizesi 2023

Belçika Vizesi 2023

,Bellçika vizesi 2023 güncel bilgiler

Belçika Avrupa Birliğine bağlı, Schengen vize prosedürüne tabidir. Belçika vizesi 2023 başvuru formunun doldurulması ve başkonsolosluğa Belçika’ya gitme nedenini açıklayan bir adet dilekçe verilmesi şartı bulunmaktadır. Ticari, iş, eğitim, sağlık, aile ziyareti ve aile birleşimi vize başvuru işlemlerinizi prosedüre göre evraklarınızı düzenleyerek yapabilirsiniz. Belçika konsolosluğu hafta içi pazartesi ve Cuma günleri saat 8.30 ile 12. 00 ve 13.00 ile 14.30 arasında vize başvuru işlemlerinizi kabul etmektedir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika schengen vize anlaşmaları gereğince vize başvuru sahiplerinin eksiksiz evraklarla birlikte başvuru yapması kabul görmektedir. 12 yaş altı ve 18 yaşını doldurmamış adayların muvafakatname ile ebeveynlerinin başvuru yapması gerekmektedir. Belçika vizesi 2023 düzenlemelerinde, konsolosluk üzerinden başvuru adayının randevu alması gerekmektedir. Randevu işlemini tamamladıktan sonra, düzenlediğiniz evraklarla birlikte randevu günü ve saatinde konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir. Adayın yurtdışına çıkışına engel olacak tutuklama kararının olmaması, deport ve sürmekte olan davması durumlarının olmaması durumlarında vize işleme alınarak onay süreci beklenecektir.

Belçika vizesi gerekli evraklar 2023;

 • Belçika vize başvurusu şahsın bizzat kendisinin konsolosluktan randevu alarak düzenlemesi gereken işlemleri kapsamaktadır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf yeni çekilmiş olmalı ve nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi konsolosluğa teslim edilmelidir.
 • 3 aylık maaş bordrosu, emekli veya çalışanlar için geçerlidir.
 • 3 aylık hesap dokümanı ve finansal durum belgesi verilmelidir.
 • Yurtiçinde ve yurtdışında mal varlığı bulunan şahsın tapu vb belgeleri vermesi gerekir.
 • Tam vukuatı nüfus kayıt örneği
 • 10 yıl içinde çıkarılmış en az 2 sayfasının boş olduğu pasaport
 • Ticari, eğitim, aile birleşimi ve çalışma için gerekli olan ek belgeler talep edilir.
 • Bir adet Belçika vize formu ve dilekçesi ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.
 • Sağlık sigortası teminatı 30.000 Euro’dur.

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Belçika sosyal devlet statüsü bulunan Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle finansal yeterlilik ve ailenin geçim kaynağı noktasında aile birleşimi için gerekli olan işlemleri yerine getirmesini talep edecektir. Belçika vizesi 2023 prosedürü gereğince, başvuru sahibinin Belçika’da bulunan eşinin mali durumunun yeterli olması ve ikamet adresinin aile fertlerine yetecek oda sayısına sahip olması durumları söz konusudur. Belçika Almanca, Fransızca ve Flamanca dile sahip olduğu için bu üç dilden dil yeterliliği istemekte ve vize başvuru formunun bu diller kapsamında doldurulmasını talep etmektedir. Belçika aile birleşimi gerekli evraklar arasında evlilik cüzdanın da Belçika resmi diline çevrilmesi gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Evrak Listesi;

 • Aile birleşimi için dil tercih formunun doldurulması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken aile dökümü
 • Aktif hesaptan 3 aylık hesap dökümü
 • Belçika’da bulunan eşin finansal belgeleri ve ikamet adresi
 • Uluslararası geçerli ve Belçika resmi dile çevrilmiş evlilik cüzdanı

Belçika vizesi 2023 evlilik vize işlemleri ve aile birleşimi için evlenecek olan partnerlerin mali durumunda yeterlilik ve düzenli gelir kaynağı prosedürünü uygular. Çocuğu olan ailelerin çocuklarını geçindirebileceği, eğitim masrafları ve benzeri durumlar için göç edebilmesi için birikiminin olması da önemlidir.

belcika-vize-bilgi

Belçika vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere düzenlenmiştir.

 

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika’da çalışmak için meslek durumunun belirtilmesi, meslek kartı ve diploma belgelerinin bulunması gerekmektedir. 3 aylık aktif hesap dokümanı ve şirket sirküleri, kaşe ile imzasının da yer aldığı sözleşme belgesinin de konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Türkiye’den yapılan başvuru sonrasında, çalışacak olan bireyin, ikamet edeceği adres ve finansal yeterlilik belgesine de ihtiyaç vardır.

Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar listesine ek olarak SGK hizmet dökümü ve düzenli gelir kaynağının belgelenmesi de şartlar arasında bulunmaktadır. Konaklama belgesi alması ve işyeri ile yaptığı anlaşmanın net bir şekilde belirtilmesi şartları bulunmaktadır. Belçika vizesi 2023 düzenlemesi gereğince, sosyoekonomik durum dikkate alınmaktadır. Belçika resmi dil yeterliliğine de dikkat edilerek, çalışma vizesi alındıktan sonra Belçika’da göçmenler bürosuna gidilerek oturma izni ve çalışma izni belgelerinin de alınması şartları bulunur.

6 ay ile 2 yıla kadar Belçika’da çakışma vizesi alınmasına izin verilmektedir. Dil yeterliliğinin bulunması ve finansal yeterlilikle birlikte 30.000 Euro sağlık sigortası teminatının ödenmesi gereklidir.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika’ya öğrenci olarak gitmek için özellikle Türkiye’den dil yeterliliği sınavından geçer not almış olmanız gerekmektedir. Belçika vizesi 2023 düzenlemeleri kapsamında, D tipi uluslar vize başvurusu yapmanız uygun görülmektedir. Vize başvurusu sırasında öğrencinin finansal destek alabileceği kurum ve kişilere ait belgeler ve Belçika’daki üniversiteden kabul/ onay belgesinin de evraklarla birlikte verilmesi gerekir.

Belçika Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar 2023

 • Belçika eğitim vizesi formu ve dilekçesinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile aslı
 • 10 yıl içinde çıkarılmış 2 sayfası boş, en az 6 ay geçerli pasaport
 • Finansal destek ve hibe belgesi
 • Uçak gidiş ve dönüş rezervasyon belgeleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve sağlık raporu
 • Üniversite onay belgesi
 • Sabıka kaydı ve temiz sicil kaydı

Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında bulunmaktadır. Öğrencinin ayrıca 30.000 Euro sağlık sigortası teminatını ödemesi, vize harç bedeliyle birlikte bütün belgeleri konsolosluğa eksiksiz teslim etmesi şartı bulunur.

Belçika Vizesi Ücreti 2023

Belçika vizesi ücreti 2023 vize harç bedeli, yıllık enflasyon ve döviz kurlarına göre düzenlenerek, aile birleşimi, ticari vize, kültürel gezi vizesi, turist vizesi, aile ziyareti ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamında farklı fiyat aralıklarında talep edilmektedir. Belçika vizesi 2023 düzenlemelerine göre 80 Euro ile 120 Euro arasında ödeme talep edilebilmektedir.

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Aile birleşimi vize işlemleri için başvuru sürecini konsolosluk üzerinden başlatmanız gerekmektedir. Vize başvuru formunu D tipi ulusal vize olarak seçmeniz, vize harç bedeli ve sağlık sigortası teminatı ödemelerinizi de yaparak, Aile birleşimi vize sürecini başlatabilirsiniz. Belçika vizesi aile birleşimi 2023 başvuru formunu konsolosluk resmi sitesinden online olarak alabilir, işlemlerin kısa sürede başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Belçika Çalışma Vizesi 2023

Belçika çalışma vizesi 2023 düzenlemeleri kapsamında, çalışma vizesi talep formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Türkiye’den yapılan başvurularda, rezervasyon işlemleriniz, 10 yıl içinde çıkarılmış pasaportunuz ve sağlık sigortası teminatı, SGK hizmet dökümü ile birlikte işveren ile yapılan sözleşmenizi de konsolosluğa teslim etmeniz başvuru formalitesi olarak sürece dahil edilmiştir.

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Belçika eğitim & erasmus vizesi 2023 öğrenim programı gereğince yapılan düzenlemelerde öğrencinin üniversiteden kabul onay belgesi alması, finansal destek evrakları ve ikamet adresi belgelerini de konsolosluğa teslim etmesi gerekmektedir. Belçika’da bulunacağı süre zarfında geçimini sağlayacağını ispatlaması ve dil yeterliliğinin de A1 seviyesinde olması gerekecektir.

Belçika Vizesi 2023 S.S.S

Belçika İçin Vize Gerekli Mi?

Belçika AB ülkesi olarak Türkiye’den yapılan başvurularda vize kabul etmektedir. Vizesiz geçiş yapabilecek adaylar sadece yeşil pasaport ve siyah pasaport sahipleridir.

Belçika Vizesi İçin Neler Gerekli?

Belçika vizesi 2023 düzenlemeleri kapsamında, evraklarınızın eksiksiz olması ve 30.000 Euro sağlık sigortası teminatınızın bulunması şartı vardır.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika kısa süreli vizeleri için vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezine başvuruda bulunmak zorundadır. Uzun süreli Belçika vize türlerinde ise vize başvuru sahibi bizzat Belçika dış temsilciliklerine başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Belçika vize başvurularının yapılacağı vize başvuru merkezi VFS Global’dir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Belçika vize başvuruları 15 iş günü içinde sonuçlanmak durumundadır. Vize başvuru sahipleri başvurularında bu süreyi dikkate almalıdır. Vize başvuru dosyasındaki hatalar ve eksiklikler bulunursa bu süre uzayabilir. Vize danışmanları gözetiminde vize başvurusunda bulunmak en sağlıklı yöntemdir.

Belçika Büyükelçiliği sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Belçika vize randevu hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.