Belçika Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Belçika Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Belçika Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Schengen bölgesi üyesi Belçika, vize işlemlerinizi gri, yeşil, siyah ve bordo pasaport düzenlemesine göre yapmanıza izin vermektedir. Seyahat sebebinizin belirtilmesi, C tipi (90 günlük) D tipi (180 günlük) vize talebiyle oluşturulması şartı vardır. Belçika vizesi hakkında genel bilgi edinmek için Schengen vize prosedürüne uygun başvuru detaylarına dikkat ediniz.

Belçika Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vizesi hakkında genel bilgi almak için başvuru muhatabının Türkiye’deki Belçika konsolosluğuna bizzat başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. ( 18 yaşın altında, engelli ve akli ehliyeti bulunmayanlar için geçerli değildir.) T.C vatandaşın vize talebini hizmet, hususi, diplomatik olarak belirtmesi şartı vardır. Bordo pasaport sahipleri ‘’turist, gezi ve aile ziyareti’’ için seyahat sebebini pasaport geçerlilik süresi kapsamında yapması gerekir.

Belçika Vize Başvurusu;

  • Konsolosluktan veya aracı acenteden vize başvuru randevusu alınmalıdır.
  • Belçika vize işlemleri için pasaportunuzun en fazla 10 yıl içinde çıkarılmış olması şartı vardır.
  • Pasaportunuzun son 2 sayfası ‘’en az’’ boş olmalıdır.
  • 000 Euro sağlık teminatı sigortası yapılmalıdır.
  • Öğrenci, iş, ticari ve ziyaret amaçlı belgeler başvuru alanına göre düzenlenmelidir.
  • Ülkeye giriş ve çıkış tarihini belirleyen rezervasyon belgesi bulunmalıdır.

Belçika Vize Başvurusu Formu

Avrupa ülkeleri, ülkeye giriş yapacak Türk vatandaşları için vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmasını ve belgelerin eksiksiz verilmesini talep etmektedir. Belçika vizesi hakkında genel bilgiler kapsamında öğrenebileceğiniz en temel bilgilerden biri de konsolosluğun form doldurma ve evrak düzenlemede hassasiyet gösterdiğidir.

Başvuru formunda İngilizce, Almanca, Flemenkçe diline dair en az bir tanesini bildiğinizi belirtmeniz ve formu bildiğiniz dil üzerinden doldurmanız gerekmektedir. Rezervasyon, ülkeden çıkış tarihi ve pasaportunuzun tanıdı vize süresi detaylı doldurulmalıdır.

Belçika Vizesi Ne Zaman Alınır?

Belçika vize hakkınız pasaport düzenlemeleri ve ülkenin dış politikalarına göre değişmektedir. Vize alabilmeniz için Türkiye’de devam eden davanız bulunmamalı ve ülkeden deport edilmemiş olmanız önemlidir. Belçika vizesi hakkında genel bilgi almak için acente üzerinden de soruşturma yaparak, ülkeler arasında gidiş dönüş yapabileceğiniz haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Belçika Vizesi Kaç Gün Geçerlidir?

Vize hakkınızın sağladığı gidiş dönüş koşullarına göre belirlenen süreler C tipi vizeler için en fazla 1,5 ay ve D tipi vizeler için 3 aydır. Eğitim, iş, ticaret ve diplomatik nedenlerle göre vize süreniz 6 aya kadar çıkabilmektedir. Belçika vizesi hakkında genel bilgi konsolosluk düzenlemeleri kapsamında, randevu, vize formu ve konsolosluk temsilcisi ile birlikte tarafınıza iletilebilir.

2022 Belçika Vizesi Ücretler Ne Kadar?

Belçika vize harç bedeli olarak ödemeniz gereken tutar, turistik, ticari, aile ziyareti ve transit geçiş nedenlerine göre değişecektir. Genel olarak Belçika vize başvurusu evresinde harç bedeli olarak 2022 yılında da 80 Euro talep etmektedir. Ayrıca başvuru merkezi ücretleri de 60 Euro ile 70 Euro arasında olabilir.

Call Now ButtonAcil Vize