Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve düzenli olarak konsolosluktan randevu alındıktan sonra, randevu günü teslim edilmelidir. Belgelerin geçerlilik süresi 1 ay ile 3 ay olarak öğrenci, iş, ticari, aile ziyareti ve aile birleşimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Vize başvurusu için Belçika konsolosluğundan randevu alınmalıdır.

Belçika Vizesi İçin Nasıl Başvuru Yapılmalı?

Belçika vize işlemleri için öncellikle konsolosluktan randevu talep edilmelidir. Konsolosluk saat 9.00 ile 16.30 arasında hafta içi çalışmakta, Belçika resmi tatillerinde ve Türkiye resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Belçika vizesi için gerekli  evraklar eksiksiz bir şekilde, vize tipine göre ‘’turistik, kültürel gezi, eğitim, iş, ticaret, sağlık, aile birleşimi ve aile, akraba, arkadaş ziyareti’’ nedenlerine göre değişebilmektedir.

  • Vize başvuru işlemleri için tam vukuatlı nüfus kaydı verilmelidir.
  • 2 adet 3 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf ile nüfus cüzdanı bulunmalıdır.
  • Vize başvuru formu C tipi veya D tipi olarak doldurulmalıdır.
  • Vize için 30.000 Euro sağlık teminatı verilmelidir.
  • İkametgah, rezervasyon ve gidiş dönüş uçak bileti gösterilmelidir.
  • Belçika’da kalınacak süre ve gidilecek bölgeler de vize tipine göre dilekçede belirtilmelidir.
  • 3 aylık maaş bordrosu, hesap ve kredi kartı dokümanları
  • Öğrenci belgesi ( öğrenciler içim)
  • Ticari belgeler ( vergi levhası, sicil no, iş yeri onayı) iş ve ticari vize başvurusu için;
  • Aile ve akraba ziyaretleri için de davetiye de belgeler arasında yer almalıdır.

Belçika Vizesi Ek Belgeler Nelerdir?

Belçika vizesi için gerekli evraklar; ek belgeleri de kapsamaktadır. Örneğin aile birleşimi için Belçika vatandaşı biriyle evleneceksiniz, bunun için Belçika’daki partnerinizin maddi durum belgesi, ikamet adresi ve kişisel kimlik bilgileri de iletilmeli, aynı zamanda tanıştığınıza dair mesaj, mail ve fotoğraf da belgeler arasında yer almalıdır.

Belçika Vizesi Hangi Evrak Eksik Olduğunda Reddedilir?

Belçika vize başvurunuzu yaparken evrakların hepsinin önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Belçika vizesi için gerekli olan evraklar pasaportunuzun ve nüfus kayıt belgelerinizin eksik olmaması gerekmektedir. Çabuk çıkarılan belgeler için acente sizi uyaracaktır ya da konsolosluk ek belgeleri hemen talep edebilir. Ama siz yine de hazırlıklı olmalısınız.

Belçika Eğitim Vizesi İçin Evraklar Nelerdi?

Belçika eğitim vizesi işlemleri için öğrenci belgesi, finansal destek ve ikamet adresiyle okul onay kağıdı bulunmalıdır. Belçika vizesi için gerekli evraklar, lisans, yüksek lisans ve lise gibi eğitim kriterlerine göre de farklılık gösterecek şekilde düzenlenmelidir.

Belçika Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Belçika vizesinin çıkması için başvurunuzu planladığınız gidiş tarihinden 1 ay önce yapmaya başlamalısınız. 7 iş günü ile 14 iş günü arasında vizeniz çıkacaktır. Ancak resmi tatiller, ülke olağan üstü halleri ve konsolosluktaki yoğunluğa göre 25 güne kadar vizeniz hakkında net bilgi alamayabilirsiniz. 1 ay önceden başvuru yaparak sürecin rahat geçmesini sağlarsınız.

Call Now ButtonAcil Vize