Belçika Vizesi Şartları (Güncellendi)

Belçika Vizesi Şartları

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Vize kategorisi önemli olmaksızın Belçika vize başvurusu için en temel husus başvuru dokümanlarıdır.Konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenmiş olan evrak listesine vize merkezlerinden ya da Konsolosluk yetkililerinden bilgi alınarak ulaşılabilir.

İstenen evrakların tamamı güncel bilgileri yansıtmalı ve eskizsiz olmalıdır. Hatalı ve eksik bilgi beyanı vize reddinin yanında sonraki başvurularda sorun yaşanmasına neden olabilir.

Evrakların istenen şekilde düzenlenmesi konusunda ilinize hizmet veren visa center çalışanları gereken hizmeti sağlamaktadır.

Sigorta poliçesi, rezervasyonlar gibi pek çok belge aracı kurum hizmetleri sayesinde oluşturulabilir ve bu evrakların istenen formatta düzenlenmesi konusunda destek alınabilir.

Dosyada eksik evrak ya da fazla evrak bulunması halinde yine kurum çalışanları başvuru sahiplerini yönlendirmektedir.

Evraklar düzenlendikten sonra yetkili merkez aracılığıyla Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine iletilecektir.

Ancak yalnızca danışmanlık ve aracılık hizmeti sağlayan visa center asla başvurunun değerlendirilmesinde bir etmen değildir.

Konsolosluk çalışanları, Belçika vizesi için başvuru sonuçları üzerinde yetkisi olan yegane kişilerdir.

Kişilerin başvuru için direkt olarak Konsolosluk ve Büyükelçilik ile görüşme sağlaması mümkündür. İstenen evraklar önceden temin edilir, dosya kontrol edilir, kişi kendi ikamet iline hizmet veren dış temsilciliğe iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir ve bu randevu saatinde evrak teslimini kendisi yapabilir.

Randevu almaksızın Konsolosluklar ile yapılan görüşmelerde başvuru sağlanamaz çünkü parmak izinin alınması gibi farklı işlemlere tabi tutulunacaktır.

Ancak bu durumda bir diğer seçenek kendi ilinize en yakın ya da ilinizde bulunan yetkili visa center ile iletişime geçerek randevu almaktır.

Çünkü Konsolosluğa yapılan başvurularda başvurunun reddi durumunda evraklar ya da harç bedeli geri verilmez.

Ancak visa center Belçika vizesi için gereken evraklar konusunda tüm desteği sağlar, herhangi bir eksik ya da hata durumunda bilgilendirme sağlar.

Böylece yapılan başvuruda retle karşılaşma riski azalır, kişinin desteğe ihtiyaç duyduğu bu süreç içerisinde kendisinin yerine işlemleri yürütecek bir profesyonelden yardım alınmış olur.

Başvurunun gerçekleştirilmesinin ardından Konsolosluğun başvurandan ekstra belge istemesi ya da kişiyi şahsi görüşmeye çağırması ihtimali bulunmaktadır.

Kişilerin evraklarında bir değişiklik olması, güncellenmesi gereken bir belge ya da yeni belge talebi durumunda hizmet almakta olduğu visa center çalışanlarına bilgi vermesi önerilir.

Ancak yeni belgenin başvuran tarafından temin edilmesi, posta şirketinin belgeyi iletmesi ya da değerlendirmeye sokulması vize sonucunun açıklanma süresinde uzamalara yol açacaktır.

Belçika vize reddi alınması halinde kişilerin süre göz etmeden başvurusunu yenileme hakkı olduğu gibi yalnızca dosyadan ileri gelen retlerde dosyanın düzenlenmesi ve yeni bir değerlendirme talep edilmesi mümkündür.

Retle sonuçlanan başvurularda ücretlerin iade edilmediği bilinmelidir.

Belçika vize başvurusu evrakları içerisinde sizden otel ve uçak rezervasyonlarınızın sunulması istenecektir. Kültürel amaçlı seyahatiniz boyunca kullanacağınız tüm rezervasyon bilgilerini sunmanız, seyahat amacını izahınız açısından önemlidir.

Ancak bu rezervasyonları henüz başvuru neticeye ulaşmamışken satın almaya dönüştürmemenizi öneririz.

Aksi halde retle karşılaştığınızda size yapmış olduğunuz satın alma işlemleri için hiçbir iade hakkı tanınmaz ve tüm masraflar sizin sorumluluğunuzda olur.

Belçika vize başvurusu parmak izi alınmasını gerektiren başvurulardandır ve 5 senede bir yapılan başvurularda yeni parmak izinin alınması icap eder.

Kişinin başvurusunu parmak izi kaydıyla desteklemesi için şahsen visa center çalışanlarına danışması gerekir.

Bu işlem için randevu alınması sürecin daha pratik ve hızlı olmasını sağlayacağından önceden ilgili kuruma ulaşarak VIS kaydı yani biometrik parmak izi kaydı için uygun çalışma saatleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Türkiyeden Misafir Getirmek İcin Ne Gerekli

Türkiye’den Belçika’ya misafir getirmek için Büyükelçiliği ya da konsolosluğa yapılan Belçika aile arkadaş ziyareti vize başvurularında Schengen vizesi olmayanların şahsen başvuru yapmak zorunluluğu bulunmaktadır. Yapılan başvurunun incelenmesinin ardından kişi mülakata çağrılır.  Belçika Türk vatandaşı davet eden kişinin iletişim bilgileri ve kalış süresini yer aldığı Belçika resmi dillerinden birini kullanarak ya da İngilizce yazılmış dilekçe sunulmalıdır.

Belçika Konsolosluğu

Belçika’nın Türkiye’deki resmi temsilcisi Ankara Büyükelçiliğidir ancak İstanbul Belçika Başkonsolosluğu görev yetki alanındaki vatandaşlara hizmet vermektedir. Büyükelçilik ve başkonsolosluk dışında Türkiye’nin farklı şehirlerinde Fahri konsolosluklar görev yapmaktadır. Adana, Antalya, Bodrum, Bursa, İzmir, Gaziantep Fahri konsoloslukları Türk vatandaşlarına gerekse görev alanlarındaki Belçika vatandaşlarına konsolosluk ve vize işlemleri konusunda destek sağlamaktadır.

Belçika A1 Sınavı Kalktımı 2022

Belçika vize başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dil şartı bulunmaktadır. Başvuru sahibi en az A1 seviyesinde Belçika’nın resmi dilleri arasında yer alan Fransızca, Almanca ya da Flemenkçe bildiğini kanıtlamak zorundadır. Bunun için 6 aydan daha eski olmamak şartı ile sertifika beyan etmesi gerekmektedir.

Aile Birleşimi İçin Aylık Gelir 2022

Aile Birleşimi vizesi için başvuruda bulunacak olan Türk vatandaşlarının başvuru sürecinde aylık gelir bildirmesi gereklidir. Türkiye’de yaşayan ve başvuru yapan vatandaşın finans durumu ile birlikte Belçika vatandaşı eşin de düzenli ve sabit bir gelire sahip olduğu başvuru evraklarına eklenen belge ile ibraz edilmelidir.

Belçika Transit Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer Belçika üzerinden farklı bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorlar ya da transit aktarmalar esnasında havalimanı bölgesinden çıkış yapmayacaklarını belirtmeleri halinde transit vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur. Belçika transit vizesi kısa dönem için verilen vize kategorisinde yer almaktadır.

Belçika Transit Vize İstiyor Mu 2022

Türkiye’den çıkan Schengen ülkesi olmayan farklı bir ülkeye gitmek isteyenler Belçika havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden, pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapmak ya da karayolu ile gitmek için Belçika transit vize kullanması gerekmektedir.

Davetiye Belçika Vize

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli olan evraklar arasında orijinal davetiye yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının davet eden Belçika vatandaşı içerisinde adres ve telefon bilgilerinin yer aldığı belediye onaylı davetiyeyi gerekli olan evraklar listesine eklemelidir. Davetiye basit bir dil kullanılarak alınacak olan adresin açıkça beyan edilmesi şeklinde doldurulmaktadır.

Belçikadan Davetiye Gönderme Şartları

Belçika’da yaşayan akraba ya da arkadaşları yapılacak olan ziyaretlerde başvuru yapılması gereken Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. Belçika aile ve arkadaş vizesi almak için en önemli konulardan biri davetiyedir, basit bir dil kullanılarak doldurulmalı ve içeriğinde başvuru sahibinin kalacağı adres bilgisi yer almalıdır. Davetiye hakkında gerekli olan tüm ayrıntılar konsolosluk, büyükelçilik ya da vize merkezlerinden öğrenilmektedir.

Türkiye'den Belçika'ya Misafir Getirmek

Türkiye’de ikamet eden bir akrabasını ya da arkadaşını Belçika’ya getirmek isteyenlerin yapması gereken davetiye göndermesidir. Davetiye ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı konsolosluğa Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi için müracaat eder.

Belçika Vize Covid

Tüm dünyada yaşanan pandemi Belçika ile Türkiye arasında gerçekleştirilen seyahatleri ve ziyaretleri de etkiliyor. Türkiye gibi Avrupa birliği ya da Schengen vatandaşlığına sahip olmayanların Belçika’ya zorunlu olmayan seyahatleri yasaklanmış durumdadır. Ancak Belçika’ya seyahat etmek için gerekçeli bir sebep gösteren yolculara C vizesi ya da seyahat etmelerine izin veren seyahat izni verilmektedir.

Call Now ButtonAcil Vize