Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Belçika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkey.diplomatie.belgium.be’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Kingdom Of Belgium
Consultation For Kingdom Of Belgium
Consultation For Kingdom Of Belgium
Previous
Next

Belçika Vizesi Şartları

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Vize kategorisi önemli olmaksızın Belçika vize başvurusu için en temel husus başvuru dokümanlarıdır.Konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenmiş olan evrak listesine vize merkezlerinden ya da Konsolosluk yetkililerinden bilgi alınarak ulaşılabilir.

İstenen evrakların tamamı güncel bilgileri yansıtmalı ve eskizsiz olmalıdır. Hatalı ve eksik bilgi beyanı vize reddinin yanında sonraki başvurularda sorun yaşanmasına neden olabilir.

Evrakların istenen şekilde düzenlenmesi konusunda ilinize hizmet veren visa center çalışanları gereken hizmeti sağlamaktadır.

Sigorta poliçesi, rezervasyonlar gibi pek çok belge aracı kurum hizmetleri sayesinde oluşturulabilir ve bu evrakların istenen formatta düzenlenmesi konusunda destek alınabilir.

Dosyada eksik evrak ya da fazla evrak bulunması halinde yine kurum çalışanları başvuru sahiplerini yönlendirmektedir.

Evraklar düzenlendikten sonra yetkili merkez aracılığıyla Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine iletilecektir.

Ancak yalnızca danışmanlık ve aracılık hizmeti sağlayan visa center asla başvurunun değerlendirilmesinde bir etmen değildir.

Konsolosluk çalışanları, Belçika vizesi için başvuru sonuçları üzerinde yetkisi olan yegane kişilerdir.

Kişilerin başvuru için direkt olarak Konsolosluk ve Büyükelçilik ile görüşme sağlaması mümkündür. İstenen evraklar önceden temin edilir, dosya kontrol edilir, kişi kendi ikamet iline hizmet veren dış temsilciliğe iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir ve bu randevu saatinde evrak teslimini kendisi yapabilir.

Randevu almaksızın Konsolosluklar ile yapılan görüşmelerde başvuru sağlanamaz çünkü parmak izinin alınması gibi farklı işlemlere tabi tutulunacaktır.

Ancak bu durumda bir diğer seçenek kendi ilinize en yakın ya da ilinizde bulunan yetkili visa center ile iletişime geçerek randevu almaktır.

Çünkü Konsolosluğa yapılan başvurularda başvurunun reddi durumunda evraklar ya da harç bedeli geri verilmez.

Ancak visa center Belçika vizesi için gereken evraklar konusunda tüm desteği sağlar, herhangi bir eksik ya da hata durumunda bilgilendirme sağlar.

Böylece yapılan başvuruda retle karşılaşma riski azalır, kişinin desteğe ihtiyaç duyduğu bu süreç içerisinde kendisinin yerine işlemleri yürütecek bir profesyonelden yardım alınmış olur.

Başvurunun gerçekleştirilmesinin ardından Konsolosluğun başvurandan ekstra belge istemesi ya da kişiyi şahsi görüşmeye çağırması ihtimali bulunmaktadır.

Kişilerin evraklarında bir değişiklik olması, güncellenmesi gereken bir belge ya da yeni belge talebi durumunda hizmet almakta olduğu visa center çalışanlarına bilgi vermesi önerilir.

Ancak yeni belgenin başvuran tarafından temin edilmesi, posta şirketinin belgeyi iletmesi ya da değerlendirmeye sokulması vize sonucunun açıklanma süresinde uzamalara yol açacaktır.

Belçika vize reddi alınması halinde kişilerin süre göz etmeden başvurusunu yenileme hakkı olduğu gibi yalnızca dosyadan ileri gelen retlerde dosyanın düzenlenmesi ve yeni bir değerlendirme talep edilmesi mümkündür.

Retle sonuçlanan başvurularda ücretlerin iade edilmediği bilinmelidir.

Belçika vize başvurusu evrakları içerisinde sizden otel ve uçak rezervasyonlarınızın sunulması istenecektir. Kültürel amaçlı seyahatiniz boyunca kullanacağınız tüm rezervasyon bilgilerini sunmanız, seyahat amacını izahınız açısından önemlidir.

Ancak bu rezervasyonları henüz başvuru neticeye ulaşmamışken satın almaya dönüştürmemenizi öneririz.

Aksi halde retle karşılaştığınızda size yapmış olduğunuz satın alma işlemleri için hiçbir iade hakkı tanınmaz ve tüm masraflar sizin sorumluluğunuzda olur.

Belçika vize başvurusu parmak izi alınmasını gerektiren başvurulardandır ve 5 senede bir yapılan başvurularda yeni parmak izinin alınması icap eder.

Kişinin başvurusunu parmak izi kaydıyla desteklemesi için şahsen visa center çalışanlarına danışması gerekir.

Bu işlem için randevu alınması sürecin daha pratik ve hızlı olmasını sağlayacağından önceden ilgili kuruma ulaşarak VIS kaydı yani biometrik parmak izi kaydı için uygun çalışma saatleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir.