Belçika Vizesi Tüm Merak Edilenler 1 – Belcika 1

Belçika Vizesi Tüm Merak Edilenler

Belçika vizesi hakkında tüm merak edilenler

Belçika Vizesi

Belçika schengen ülkesi olması sebebiyle bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti
vatandaşları Belçika vize uygulamasına tabi tutulacaklardır. Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Siyah
pasaport sahibi şahıslar Belçika’ya turistik, ticari, aile ziyareti amacıyla seyahat etmek istediği
durumlarda vizeden muaf tutulurlar.

BELÇİKA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Belçika vizesi için randevu saatinde bütün evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmış olması
gerekmektedir. Belçika vizesi başvuru formu başvuru sahibi tarafından İngilizce-Fransızca-Almanca
–Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulmalıdır.

Başvuru Formu, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz
doldurulmuş olmalıdır, vize tipine uygun dokümanlar ve orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf ile
başvurunun yapılması zorunludur.

Seyahat amacını destekleyen belgeler de evraklar arasında bulunmalıdır. Seyahat bitiminde
Türkiye’ye dönüleceğine dair tüm belgeler (uçak bileti gibi) konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

BELÇİKA VİZE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Belçika vizesi almak isteyen şahıslar vize merkezlerinden randevularını alabilirler. Gerekli durumlarda
parmak izi uygulamasına tabi olunabilinir.

Randevular mülakatlı değildir ancak diğer ülkelerde olduğu
gibi konsolosluk yetkilileri gerekli durumlarda şahısları mülakat için çağırabilirler. Randevu tahiniden
ortalama 7 ile 15 gün içerisinde vize sonucu şahısların tarafına bildirilir.

Turizm, yakın ziyareti ya da ticaret gibi farklı nedenlerden ötürü Belçika’ya ziyarette bulunacak olan vatandaşlarımız Belçika vizesi almakla yükümlüdür.

Belçika vize başvurusu işlemlerinden yalnızca yeşil pasaport hamili vatandaşlar 90 güne kadarki seyahatlerinde muaf tutulur. Yine Belçika vizesi başvurusu gerçekleştiren kişilere de vize onayı halinde maksimum 90 gün süreli seyahat hakkı tanınır.

Belçika’ya gidecek olan vatandaşlarımızın seyahatinin süresine ve amacına olmak üzere iki farklı açıdan başvurabileceği türlü vize kategorileri bulunur.

Her bir vize kategorisi kendi içinde farklı aşamaları barındırır ve farklı evrakları gerektirir. Belçika vizesi için gereken evraklar düzenlenmeden önce ticari, turistik, transit, ziyaret gibi kısa süreli yani C sınıfı vize türleri olduğu bilinmelidir.

Kişi kendi seyahatine bağlı olarak evraklarını bir araya getirir. 90 günle sınırlı olan bu vizelerden daha uzun süreli seyahatler gerçekleştirecek olanlar, Belçika oturum izni gibi farklı ulusal vize klasmanlarında inceleme yapmalıdır.

belcika-vizesi-bilgi

Belçika vizesi hakkında tüm bilgileri vize başvuru merkezi uzmanlarından alabilirsiniz.

Belçika Vizesi

Belçika ülkesinde kısa süreli bir seyahat için vize müracaatları, konsolosluk vize müracaat işlemleri adına yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığı ile kabul işlemi görmektedir. Belçika birisi adına hızlı bir şekilde vize başvurusu yapılması gerektiren acil durumlar nedeni ile vize merkez temsilcileri ile başvuru sahibinin iletişime geçmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Ekşi

Belçika vizesi ekşi yorumları kapsamı içerisinde başvuru yapan kişilerin yorumlarına göre, müracaat işlem süreleri 5 ve 6 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Her yapılan başvuruda aracı sitede belirtilen evrak listesindeki tüm belgeler eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Tanım olarak kısacası, istenilen belgeler verildiği takdirde maksimum kişi bir hafta içerisinde vize türünü almaktadır.

Belçika Vizesi Sağlık Raporu

Belçika vizesi sağlık raporu, halkın sağlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir hastalık taşınmamasını onaylayacak bir sağlık raporu dur. Bu evrak teslim edildiği tarihten itibaren altı aydan daha eski olmaması gerekmektedir. Bu özel form, kabul görmüş bir hastane tarafınca yetkili doktorlar tarafından imzalanarak tasdik edilmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar

  • Pasaport: başvuru sahibinin pasaport on yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun içerisinde Schengen vizesinin işlenmesi için iki adet sayfanın boş olması gerekmektedir.
  • Başvuru formu: başvuruyu gerçekleştirecek kişi tarafından tüm sorular doldurulmuş ve aynı zamanda imzalanmış olarak başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: tüm Schengen bölgelerinde geçerli olması gerekmektedir ve kişinin seyahat süresi kapsamınca 30.000 Euro teminat bedelli olması talep edilmektedir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika vizesi 2023 yılı gerekli evrak listesi;

  • Pasaport: Başvuru sahibinin pasaport on yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun içerisinde Schengen vizesinin işlenmesi için iki adet sayfanın boş olması gerekmektedir.
  • Başvuru formu: Müracaatı gerçekleştirecek kişi tarafından tüm sorular doldurulmuş ve aynı zamanda imzalanmış bir şekilde başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Bütün Schengen bölgelerinde geçerli olması gerekmektedir ve kişinin seyahat süresi kapsamınca 30.000 Euro teminat bedelli olması talep edilmektedir.

Belçika Vizesi İdari Harç Bedeli

Belçika aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin idari harç bedelinin ödendiğine dair bir belgeyi, çalışma vizesi alınacak ise idari harç bedelinin ödendiğini gösterecek belge, öğrenci vizesi alınacak ise de idari harç bedeli dosya içerisinde beyan edilmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Anlaşmalı Kurumlar

Belçika Schengen vizesi anlaşmalı olan kurumlar ve yine anlaşmalı kurum olarak bulunan seyahat merkezleri üzerinden temin edilebilmektedir. Belçika birisi yetkili makamların aracılık için yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri tarafından temin edilebilmektedir.

Belçika Vizesi Tüm Merak Edilenler S.S.S

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi çıkış süresi 7 ve 15 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Yapılan başvuru Belçika seyahatleri için en fazla 15 gün öncesinden yapılması yetkili vize uzmanları tarafından başvuru sahibine tavsiye edilmektedir.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika vizesi, yetkili resmî makamların aracı olarak nitelendirilmiş vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları tarafından alınabilmektedir. Kişiler, müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek randevu talebinden daha sonra gerekli evrakları hazırlayarak başvuru işlemlerini başlata bilmektedir.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

Belçika vize ücreti 2023 yılı itibari ile turistik vizelerde harç bedelini 80 Euro olarak belirlemiştir. Bunun yanı sıra başvuru merkezi ücreti ise 30 Euro şeklinde tahsil edilmektedir. Ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti ve transit vizelerin harç bedelleri 80 Euro olarak bildirilmiştir. Tekrardan başvuru merkezi ücretleri ise her vize kategorisi için 30 Euro şeklinde kişiden tahsil edilecektir

Belçika Dış Temsilciliklerinden bilgi alınız.

Belçika Vize Ücretleri sayfamızdan güncel fiyatlara ulaşın.