Belçika Vizesi Tüm Merak Edilenler 1 – Belcika 1

Belçika Vizesi Tüm Merak Edilenler

Belçika vizesi hakkında tüm merak edilenler

Belçika Vizesi

Belçika schengen ülkesi olması sebebiyle bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti
vatandaşları Belçika vize uygulamasına tabi tutulacaklardır. Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Siyah
pasaport sahibi şahıslar Belçika’ya turistik, ticari, aile ziyareti amacıyla seyahat etmek istediği
durumlarda vizeden muaf tutulurlar.

BELÇİKA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Belçika vizesi için randevu saatinde bütün evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmış olması
gerekmektedir. Belçika vizesi başvuru formu başvuru sahibi tarafından İngilizce-Fransızca-Almanca
–Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulmalıdır.

Başvuru Formu, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz
doldurulmuş olmalıdır, vize tipine uygun dokümanlar ve orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf ile
başvurunun yapılması zorunludur.

Seyahat amacını destekleyen belgeler de evraklar arasında bulunmalıdır. Seyahat bitiminde
Türkiye’ye dönüleceğine dair tüm belgeler (uçak bileti gibi) konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

BELÇİKA VİZE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Belçika vizesi almak isteyen şahıslar vize merkezlerinden randevularını alabilirler. Gerekli durumlarda
parmak izi uygulamasına tabi olunabilinir.

Randevular mülakatlı değildir ancak diğer ülkelerde olduğu
gibi konsolosluk yetkilileri gerekli durumlarda şahısları mülakat için çağırabilirler. Randevu tahiniden
ortalama 7 ile 15 gün içerisinde vize sonucu şahısların tarafına bildirilir.

Turizm, yakın ziyareti ya da ticaret gibi farklı nedenlerden ötürü Belçika’ya ziyarette bulunacak olan vatandaşlarımız Belçika vizesi almakla yükümlüdür.

Belçika vize başvurusu işlemlerinden yalnızca yeşil pasaport hamili vatandaşlar 90 güne kadarki seyahatlerinde muaf tutulur. Yine Belçika vizesi başvurusu gerçekleştiren kişilere de vize onayı halinde maksimum 90 gün süreli seyahat hakkı tanınır.

Belçika’ya gidecek olan vatandaşlarımızın seyahatinin süresine ve amacına olmak üzere iki farklı açıdan başvurabileceği türlü vize kategorileri bulunur.

Her bir vize kategorisi kendi içinde farklı aşamaları barındırır ve farklı evrakları gerektirir. Belçika vizesi için gereken evraklar düzenlenmeden önce ticari, turistik, transit, ziyaret gibi kısa süreli yani C sınıfı vize türleri olduğu bilinmelidir.

Kişi kendi seyahatine bağlı olarak evraklarını bir araya getirir. 90 günle sınırlı olan bu vizelerden daha uzun süreli seyahatler gerçekleştirecek olanlar, Belçika oturum izni gibi farklı ulusal vize klasmanlarında inceleme yapmalıdır.

belcika-vizesi-bilgi

Belçika vizesi hakkında tüm bilgileri vize başvuru merkezi uzmanlarından alabilirsiniz.

Belçika Vizesi

Belçika ülkesinde kısa süreli bir seyahat için vize müracaatları, konsolosluk vize müracaat işlemleri adına yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığı ile kabul işlemi görmektedir. Belçika birisi adına hızlı bir şekilde vize başvurusu yapılması gerektiren acil durumlar nedeni ile vize merkez temsilcileri ile başvuru sahibinin iletişime geçmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Ekşi

Belçika vizesi ekşi yorumları kapsamı içerisinde başvuru yapan kişilerin yorumlarına göre, müracaat işlem süreleri 5 ve 6 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Her yapılan başvuruda aracı sitede belirtilen evrak listesindeki tüm belgeler eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Tanım olarak kısacası, istenilen belgeler verildiği takdirde maksimum kişi bir hafta içerisinde vize türünü almaktadır.

Belçika Vizesi Sağlık Raporu

Belçika vizesi sağlık raporu, halkın sağlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir hastalık taşınmamasını onaylayacak bir sağlık raporu dur. Bu evrak teslim edildiği tarihten itibaren altı aydan daha eski olmaması gerekmektedir. Bu özel form, kabul görmüş bir hastane tarafınca yetkili doktorlar tarafından imzalanarak tasdik edilmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar

 • Pasaport: başvuru sahibinin pasaport on yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun içerisinde Schengen vizesinin işlenmesi için iki adet sayfanın boş olması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: başvuruyu gerçekleştirecek kişi tarafından tüm sorular doldurulmuş ve aynı zamanda imzalanmış olarak başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: tüm Schengen bölgelerinde geçerli olması gerekmektedir ve kişinin seyahat süresi kapsamınca 30.000 Euro teminat bedelli olması talep edilmektedir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika vizesi 2023 yılı gerekli evrak listesi;

 • Pasaport: Başvuru sahibinin pasaport on yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun içerisinde Schengen vizesinin işlenmesi için iki adet sayfanın boş olması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Müracaatı gerçekleştirecek kişi tarafından tüm sorular doldurulmuş ve aynı zamanda imzalanmış bir şekilde başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Bütün Schengen bölgelerinde geçerli olması gerekmektedir ve kişinin seyahat süresi kapsamınca 30.000 Euro teminat bedelli olması talep edilmektedir.

Belçika Vizesi İdari Harç Bedeli

Belçika aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin idari harç bedelinin ödendiğine dair bir belgeyi, çalışma vizesi alınacak ise idari harç bedelinin ödendiğini gösterecek belge, öğrenci vizesi alınacak ise de idari harç bedeli dosya içerisinde beyan edilmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Anlaşmalı Kurumlar

Belçika Schengen vizesi anlaşmalı olan kurumlar ve yine anlaşmalı kurum olarak bulunan seyahat merkezleri üzerinden temin edilebilmektedir. Belçika birisi yetkili makamların aracılık için yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri tarafından temin edilebilmektedir.

Belçika Vizesi Tüm Merak Edilenler S.S.S

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi çıkış süresi 7 ve 15 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Yapılan başvuru Belçika seyahatleri için en fazla 15 gün öncesinden yapılması yetkili vize uzmanları tarafından başvuru sahibine tavsiye edilmektedir.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika vizesi, yetkili resmî makamların aracı olarak nitelendirilmiş vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları tarafından alınabilmektedir. Kişiler, müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek randevu talebinden daha sonra gerekli evrakları hazırlayarak başvuru işlemlerini başlata bilmektedir.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

Belçika vize ücreti 2023 yılı itibari ile turistik vizelerde harç bedelini 80 Euro olarak belirlemiştir. Bunun yanı sıra başvuru merkezi ücreti ise 30 Euro şeklinde tahsil edilmektedir. Ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti ve transit vizelerin harç bedelleri 80 Euro olarak bildirilmiştir. Tekrardan başvuru merkezi ücretleri ise her vize kategorisi için 30 Euro şeklinde kişiden tahsil edilecektir

Belçika Dış Temsilciliklerinden bilgi alınız.

Belçika Vize Ücretleri sayfamızdan güncel fiyatlara ulaşın.

Belçika 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Belçika 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

belçika vize fiyatları 2023

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bordo pasaportuna sahip olanlar Belçika ziyaretleri için vize işlemlerini tamamlamak zorundadır. Diğer pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla vize prosedüründen muaftır.

Belçika vize başvurusu yapılmadan önce seyahat süresi ve ülkede ne kadar kalınacağı konuları önem kazanır çünkü Schengen vize şartlarına göre en çok konaklanacak ülkeden giriş yapılmak zorundadır.

Tek Yetkili Kurum Belçika Konsolosluğudur

Belçika vizesi 2023 yılı içerisinde işlemler esnasında başvurular konsolosluğa yapılmaktadır, yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri dosyaların sisteme girilmesi ve randevu oluşturulması konularında hizmet verir.

Dosya hakkında karar vermek ya da niteliği konusunda fikir beyan etme ve sürece dahil olma hakkına sahip değildir. Yapılan başvuru sürecinde tek yetkili kurum Belçika Konsolosluğudur.

Belçika Schengen vizesi başvurularını yapabilmek için öncelikli olarak seyahat planı oluşturulmalı ve buna uygun olarak başvuru evrakları hazırlanmalıdır.

Belçika Schengen Vizesi Kategorileri

Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden alınan randevular için onay randevu sistemini ya da çağrı merkezi aracılığı ile müracaat öncesi alınması gerekmektedir. Belçika Schengen vizesi kategorileri şu şekilde belirlenmiştir;

 • Belçika turistik vize.
 • Belçika ticari vize.
 • Belçika ziyaret vizesi.
 • Belçika transit vize.
 • Belçika denizci transit vizesi.
 • Belçika’da evlenme vizesi.
 • Kültürel, sportif faaliyetler ve konferansa katılımcı vizesi.
 • Kısa süreli staj ve eğitim vizesi.
belcika-vize-fiyat-bilgi

Belçika vize ücretleri zaman içerisinde güncellenmektedir.

Uzun Vadeli Ulusal Vize Kategorileri

Belçika Schengen vizesi 90 günü geçmeyen seyahatler için verilmektedir daha uzun süre ülkede kalmak ya da çalışmak isteyenler için uzun vadeli ulusal vize kategorileri üzerinden işlem yapılmalıdır.

Vize kategorileri ve uyulması gereken prosedür hakkında belcikakonsoloslugu.gen.tr web adresinde gerekli her türlü detay yer almaktadır. Detaylar araştırılarak başvuru sahibi için en uygun vize türüne başlatabilir.

Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Konsolosluk tarafından evraklar başvuru sahibinin mesleki ve kişisel bilgileri ile mali durumunu tespit etmek ve talep formundaki bilgiler ile teyit etmek için istenir. Buna göre Belçika vize işlemleri için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Online olarak sunulan Belçika vize başvuru formu.
 • 10 yıldan eski olmayan pasaport.
 • Pasaportla aynı bilgilere sahip nüfus cüzdanı fotokopisi ve nüfus kayıt örneği.
 • Biyometrik ölçülerde 2 adet fotoğraf.
 • Uluslararası seyahat kurallarına uygun sağlık sigortası poliçesi.
 • Vize ücretinin ödendiğini gösteren dekont.
 • Konaklama ve ulaşım belgelerinin yer aldığı seyahat programı.
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü.
 • Başvuru sahibine ait mesleki evraklar.

Başvuruya Şahsen Gelmek Zorunludur

Kaydın sisteme girilmesinden itibaren Belçika vizesi ortalama 8 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Süreç içerisinde sunulan belgeler incelenir ve herhangi bir şüpheli durum ortaya çıkmaması halinde vize basılarak pasaport teslim edilir.

Parmak izi ibrazı ve gerekli evrakların sunulmasını içeren Belçika konsolosluk randevu işlemleri vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunanların daha önceki Schengen vizesi ya da VIS sisteminde parmak izi yoksa başvuruya şahsen gelmesi zorunludur.

Vize başvuruları için randevu alma işlemleri hafta içi her gün sabah 8.30 ile öğleden sonra 14.30 arasında gerçekleştirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Belçika Vize Ücretleri 2023 Ne Kadar?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Belçika 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu S.S.S

Belçika Vizesi Sonuçlanma Süresi Nedir?

Belçika vizeleri başvuruları genellikle 15 iş günü içinde Belçika dış temsilcilikleri vize bölümünce sonuçlandırılmaktadır. Vize başvuru sahipleri seyahat tarihlerinden en az iki hafta önce vize başvuru işlemlerini muhakkak başlatmalıdır.

Belçika Vizesi Almak İçin Banka Hesabında Ne Kadar Olmalı?

Kısa süreli Belçika Schengen vizesi başvurularında en az 4000 TL bakiye olması sağlanmalıdır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizesiz Belçika’ya Giriş Yapabilir Mi?

Yeşil pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün şartı ile vizesiz seyahat edebilir.

Belçika Büyükelçiliği’nden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Belçika Vize randevu bilgisini sayfamızda bulabilirsiniz.

 

Türkiye Vize İstemeyen Ülkeler

Belçika Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Belçika Türkiye vize istiyor mu

Türkiye vize istemeyen ülkeler yurt dışına çıkmak ve farklı kültür görmek isteyen kişiler için mantıklı bir seçim olmaktadır. Çünkü Türk vatandaşlarının yalnızca pasaport alarak seyahat gerçekleştirdiği bu ülkeler birçok kültürü içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca vize işlemleri yapılmadığı için seyahat planlaması hızlı bir şekilde yapılabilir ve zaman kaybı yaşanmaz.

Türkiye Pasaportu İle Kaç Ülkeye Gidilir?

Türkiye vatandaşlarına verilen Türkiye pasaportu renkleri yeşil, siyah, gri ve bordo şeklindedir. Ancak her pasaportun amacı ve yeteneği oldukça farklıdır. Tüm Türkiye vatandaşlarının yararlanma hakkı olan pasaport türü ise umumi pasaport yani bordo pasaporttur. Türkiye pasaportu ile kaç ülkeye gidilir sorusunun cevabı en güncel şekilde Türkiye vize istemeyen ülkeler 111 tanedir şeklindedir.

Türkiye’den Hangi Ülkelere Pasaportsuz Gidilir?

Türkiye Cumhuriyeti her geçen yıl bir ülkeye daha pasaportsuz gitmek için anlaşma yapmaktadır. Türkiyeden hangi ülkelere pasaportsuz gidilir diyenler için cevap şudur ki tam 5 ülkeye sadece çipli kimlik ile gidilebilmektedir. Türkiye vize istemeyen ülkeler ve pasaport istemeyen ülkeler:

 • Gürcistan
 • Azerbaycan
 • Moldova
 • Ukrayna
 • KKTC

Öğrenci Pasaportu İle Nerelere Gidilir?

Öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir sorusu özellikle Erasmus programına dahil olan öğrencilerin sorduğu bir sorudur. Öğrenci pasaportu özünde normal bir bordo pasaporttur. Ancak öğrencinin anne veya babasının yeşil pasaportu varsa bu haktan yararlanabilmektedir. Ancak tüm Türk öğrencilerinin alabileceği pasaport bordo pasaporttur.

Öğrenci pasaportu ile seyahat edilebilen ülkeler öncelikle Türkiye vize istemeyen ülkeler şeklindedir. Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler ise başlıca Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve benzeri ülkelerdir. Ancak öğrenci pasaportu almış bir kişi 111 ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat gerçekleştirebilmektedir. Öğrenci pasaportu ile seyahat edilebilecek 111 ülke:

 • Bahreyn
 • Barbados
 • Botsvana
 • Samoa
 • Vanuatu
 • Venezuela
 • Antigua ve Barbuda
 • Zambiya
 • Bolivya
 • Belize
 • Bosna-Hersek
 • Brezilya
 • Fas
 • Fiji
 • Fildişi Sahili
 • Filipinler
 • Bahamalar
 • Beyaz Rusya
 • Saint Lucia
 • Güney Kore
 • Zimbabve
 • Güney Afrika Cumhuriyeti
 • Azerbaycan
 • Dominika
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Moldova
 • Gürcistan
 • Honduras
 • Guatemala
 • Ekvador
 • Katar
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Hong Kong
 • İran
 • Britanya Virjin Adaları
 • Moğolistan
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Komorlar
 • Irak
 • Kolombiya
 • Haiti
 • Brunei Sultanlığı
 • Palau Cumhuriyeti
 • Jamaika
 • Sırbistan
 • Kazakistan
 • Meksika
 • Sao Tome ve Principe
 • El Salvador
 • Endonezya
 • Kırgızistan
 • Ermenistan
 • Esvatini
 • Saint Kitts ve Nevis Adaları
 • Maldivler
 • Kamboçya
 • Karadağ
 • Kosova
 • Laos
 • Kosta Rika
 • Kuveyt
 • Tayvan
 • Suriye
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Mauritus
 • Malezya
 • Kuzey Makedonya
 • Umman
 • Ürdün
 • Panama
 • Paraguay
 • Nepal
 • Tuvalu
 • Tacikistan
 • Sudan
 • Lübnan
 • Madagaskar
 • Makao Özel İdare Bölgesi
 • Şili
 • Özbekistan
 • Ukrayna
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tunus
 • Tayland
 • Nikaragua
 • Uruguay
 • Peru

Türkiye Vize İstiyor Mu?

Tatil sebepleri çeşitli noktalara dayanmaktadır. Özellikle yaz tatillerindeki deniz, kum güneş üçlemesini doğa güzellikleri ve tarihi güzellikler birleşmesi turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca kış şartlarında rahatlıkla seyahat edilebilen bir ülke turistlerin ilgi odağıdır. Türkiye ise bu özelliklerin tamamını bünyesinde barındıran jeopolitik konum harikası bir ülkedir.

Türkiye’nin ilgi odağı haline gelmesine sebep olan doğa ve tarihi güzellikleri, yıl içerisinde binlerce ve yüzlerce turiste sergilenmektedir. Her geçen yıl turizm ve vize görüşmeleri yapan Türkiye’nin en güncel vize politikası merak edilmektedir. Türkiye vize istiyor mu diyenler için cevap evettir. Ancak birçok ülke vatandaşı e-vize ya da kolaylıkla belge teslim ederek Türkiye vizesi alabilmektedir.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Japonya bir takımada ülkesidir, birçok adanın birleşiminden oluşan bu ülke Asya kıtasının hudutlarında yer almaktadır. Japonya çeşitli sebepler ile ziyaret edilebilir. Ancak Japonya vatandaşlığı alan ya da Japonya vatandaşı olmayı düşünen insanları kesinlikle Japonya pasaportunun avantajlarını bilmesi gerekmektedir.

Japonya pasaportunun dünya pasaport gücü sıralamasında ilk 5’lerden 1. sıraya yerleşmesinden kaynaklı olarak bu ülkeye olan ilgi artmaktadır. Japonya pasaportu kaç ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahiptir diyenlere cevap olarak en güçlü pasaport olan Japonya pasaportunun tam 191 ülkeye vizesiz seyahat edebildiği söylenebilir.

Japonya ülkesi, pasaportu ile ilgi çektiği kadar Türkiye vize istemeyen ülkeler kategorisinde bulunduğu için de ilgi çekmektedir. Japonya seyahati yapacak Türk vatandaşları 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebilmektedir.

Belçika Türkiye’den Vize İstiyor mu? S.S.S

Belçika Türklerden Pasaport İstiyor mu?

Belçika Schengen vize bölgesindeki bir ülkedir. Türk vatandaşları Belçika seyahatleri için vize almak durumundadır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi 5 iş günü içinde sonuçlanır, eksik ve hatalı başvurularda bu süre uzayabilir.

Belçika Büyükelçiliği Ankara İnternet Sitesi

Belçika vize başvuruları hakkında bilgi

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler 2023

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler 2023

yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler listesi

Yeşil pasaport ile seyahat yapan kişilerin tercihi olan yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2023 yılı için güncellenmiş ve çeşitlenmiştir. Yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat ederken yanların kimliklerini ve pasaportlarını bulundurmaları gerekli bir durumdur. Ayrıca yeşil pasaport sahipleri yapacakları vizesiz yurt dışı seyahatlerinde yanlarına açıklanamayan ve bildirimi yapılmamış ara ile seyahat gerçekleştirmemelidir.

Yeşil pasaporta vize istemeye ülkeler 2023 yılı güncellenmiş listesi:

 • Tuvalu
 • Madagaskar
 • Moğolistan
 • Myanmar
 • Nepal
 • Pakistan
 • Mauritius
 • Moritanya
 • Tonga
 • Botsvana
 • Cezayir
 • Cibuti
 • Fas
 • Fildişi Sahili
 • Gana
 • Lübnan
 • Güney Afrika Cumhuriyeti
 • Kamerun
 • Kenya
 • Komor Federe İslam Cumhuriyeti
 • Libya
 • Makau
 • Maldivler
 • Rusya
 • Singapur
 • Sri Lanka
 • Çin
 • Vanuatu
 • Samoa
 • Doğu Timor
 • Ürdün
 • Yeni Kaledonya
 • Cook Adaları
 • Fiji
 • Niue
 • Palau
 • Malezya
 • Vietnam
 • Kırgızistan
 • Suriye
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Filistin
 • Kuveyt
 • Endonezya
 • Tacikistan
 • Tayvan
 • Türkmenistan
 • Umman
 • Güney Kore
 • Brezilya
 • Yemen
 • Filipinler
 • Filistin
 • Hong Kong
 • Irak
 • Meksika
 • Antigua ve Barbuda
 • İran
 • İsrail
 • Japonya
 • Kamboçya
 • Katar
 • Kazakistan
 • Saint Vincent ve Grenadinler Adaları
 • Paraguay
 • Ekvador
 • Kolombiya
 • Honduras
 • Jamaika
 • Kosta Rika
 • Küba
 • Bolivya
 • Peru
 • Şili
 • Uruguay
 • Venezuela
 • Arjantin
 • Sint Maarten
 • Nikaragua
 • Trinidad ve Tobago
 • Turks ve Caicos Adaları
 • Romanya
 • Guatemala
 • Guyana
 • Haiti
 • Hollanda Antilleri
 • Moldova
 • Aruba
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belize
 • Britanya Virjin Adaları
 • Panama
 • Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları
 • Saint Lucia
 • Monako
 • Norveç
 • Yunanistan
 • San Marino
 • Curaçao
 • Dominika
 • Dominik Cumhuriyeti
 • El Salvador
 • Grenada
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • İtalya
 • Karadağ
 • Polonya
 • Portekiz
 • Sırbistan
 • Almanya
 • Hollanda
 • Hırvatistan
 • KKTC
 • Kosova
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Gürcistan
 • Fransa
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Ukrayna
 • Vatikan
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • Bulgaristan
 • Andorra
 • Avusturya
 • Azerbaycan
 • Macaristan
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Malta
 • Danimarka
 • Çek Cumhuriyeti
 • Beyaz Rusya
 • Bosna-Hersek
 • Belçika
 • Estonya
 • Finlandiya

Yeşil Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilemez?

Yeşil pasapr sahipleri oldukça çok ülkeye vize-free bir şekile ziyaret edebilirken bazı ülkelerin yeşil pasaporta vize istediği görülmektedir. Öyle ki yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilemez sorusunun cevabı fazlasıyla merak edilir. Yeşil pasaportile ziyaret edilemeyecek ülkelerin belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin aldığı kararlar ve yapığı görüşmeler sebep olmaktadır.

Yeşil pasaport sahiplerinin vize almadan ziyaret edeeyeceği ülkeler:

 • Angola
 • Avustralya
 • Benin
 • Ermenistan
 • Cape Verde
 • Çad
 • Afganistan
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Gana
 • Gine
 • Gine-Bissau
 • Etiyopya
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Butan
 • Güney Sudan
 • Haiti
 • Hindistan
 • Hollanda Antilleri
 • Kamerun
 • Kanada
 • Kıbrıs Rum Kesimi
 • Kiribati
 • Fildişi Sahili
 • Gabon
 • Gambiya
 • Doğu Timor
 • Meksika
 • Sierra Leone
 • Solomon Adaları
 • Lesotho
 • Irak
 • İngiltere
 • İrlanda
 • Kamboçya
 • Liberya
 • Madagaskar
 • Sudan
 • Mikronezya
 • Nauru
 • Kongo
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 • Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)
 • Laos
 • Nepal
 • Tayvan
 • Malavi
 • Mali
 • Sri Lanka
 • Toga
 • Uganda
 • Yeni Zelanda
 • Surinam
 • Mozambik
 • Myanmar
 • Nijerya
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Özbekistan
 • Nambiya
 • Nijer
 • Zambiya
 • Zimbabve
 • Papua Yeni Gine
 • Ruanda
 • Senegal
 • Suudi Arabistan

Hangi Ülkeler Yeşil Pasaporta Vize İstiyor?

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2023 yılı için belirli olduğu gibi hangi ülkeler yeşil pasaport vize istiyor da bellidir. Yeşil pasaportun etkisini yitirdiği ve vize zorunluluğu bulundurduğu ülkeler şu şekilde belirtilmiştir:

 • Benin
 • Ermenistan (Kapıda vize)
 • Güney Sudan (Kapıda vize)
 • Ekvator Ginesi
 • Cape Verde
 • Çad
 • Afganistan
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Angola
 • Avustralya
 • Eritre
 • Fildişi Sahili
 • Etiyopya
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Butan
 • Gine-Bissau
 • Gabon
 • Gambiya
 • Haiti
 • Hindistan
 • Doğu Timor
 • Dominik Cumhuriyeti (Kapıda vize)
 • Gana
 • Gine
 • Meksika (Çevrim içi vizesi)
 • Hollanda Antilleri
 • Kongo
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 • Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)
 • Kanada
 • Kıbrıs Rum Kesimi
 • Kiribati
 • Irak
 • İngiltere
 • İrlanda
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Sierra Leone
 • Solomon Adaları
 • Sudan (Kapıda vize)
 • Laos
 • Lesotho
 • Liberya
 • Sri Lanka (Kapıda vize)
 • Mikronezya
 • Mozambik
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Mali
 • Zambiya (Kapıda vize)
 • Zimbabve
 • Myanmar
 • Nijerya
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Özbekistan
 • Nambiya
 • Tayvan (Kapıda vize)
 • Toga
 • Uganda
 • Yeni Zelanda
 • Papua Yeni Gine
 • Ruanda
 • Senegal
 • Suudi Arabistan
 • Surinam

Yeşil Pasaportlular Almanya’ya Gidebilir Mi?

Yeşil pasaportun avantajları ve hakları saymakla bitmeyecek türdendir. Bu yüzdendir ki yeşil pasaportlular Almanya’ya gidebilir mi sorusu sorulmaktadır. Almanya ülkesinin Schengen ülkeleri arasında yerini almış olmasından kaynaklı olarak yeşil paspaort sahiplerinin Almanya seyahatlerinde vize muafiyeti bulunmaktadır.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2023 senesinde Almanya’nın bulunması seyahatin sınırsız süreyi kapsadığı anlamına gelmemektedir. Ayrıca 180 günde 90 gün kuralının yanı sıra turistik amaç ile yapılmayan tüm Almanya seyahatleri için yeşil pasaport sahiplerinin de vize almaları zorunludur.

Yeşil Pasaporta Schengen Vizesi Gerekli Mi?

Yeşil pasaport sahiplerinin Schengen ülkelerine yapacakları seyahatler için yeşil pasaporta Schengen vizesi gerekli mi sorusu sorulmaktadır. Ancak yeşil pasaport sahiplerinin Schengen ülkeleri arasında yapacağı seyahatler için tek kural 180 gün içerisinde 90 gün seyahat kuralıdır.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2023 yılı için Schengen ülkelerini de kapsamaktadır. Ancak Schengen ülkeleri seyahati esnasında 90 günden uzun sürecek seyahatler için yeşil pasaport sahiplerinin de vize alması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport İle Yurt Dışında Kaç Gün Kalınır?

Türkiye’nin vatandaşlarına verdiği pasaport türlerinden birisi olan yeşil pasaport sayesinde çeşitli ülkelerde vizesiz seyahat mümkündür. Ancak yeşil pasaport ile yurt dışında kaç gün kalınır sorusu için net bir yanıt yoktur. Şöyle ki her ülke farklı bir vize politikasını devreye sokmaktadır. Bu duruma bağlı kalınarak vizesiz seyahatin bir sınırı vardır. Ancak her ülke aynı süreyi sınır olarak seçmemektedir. Örneğin Schengen ülkelerinde yapılacak seyahatler için yeşil pasaport sahiplerinin ziyaret hakkı 6 ay içinde 3 ay (180 günde 90 gün) şeklinde belirlenmiştir.

Yeşil Pasaporta Vize mi Geliyor için tıklayınız; https://www.eraytur.com/yesil-pasaporta-vize/

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüdür. /toggle]

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport, yalnızca devlet memuru olarak çalışanlara ve Emekli Sandığı ile bağlantılı çalışan kişilere verilir. Yeşil pasaportun en önemli özelliklerinden biri, belirli bir gün sayısıyla sınırlı olmak koşuluyla bazı ülkelere vize olmaksızın giriş ayrıcalığı sağlamasıdır. /toggle]

Yeşil pasaport ile Almanya’da ne kadar kalabilirim?

Yeşil pasaport ile Almanya’da 180 günde 90 gün kalınabilir.

Yeşil pasaport ücreti ne kadar?

Yeşil pasaport ücreti yalnızca defter bedeli olan 180 TL’dir.

Yeşil pasaport ile Kanada’ya gidebilir miyim?

Yeşil pasaport sahiplerinin Kanada’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.

Belçika Ankara Büyükelçiliği’nden bilgi alınız.

Belçika Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

Vize Gerektirmeyen Ülkeler

Belçika’ya Vizesiz Gidilir m?

Belçikaya vizesiz gitmek mümkün mü

Türkiye Cumhuriyeti vize işlemleri dış temsilcilikler ya da e-vize şeklinde gerçekleşmektedir. Ayrıca Türk vatandaşları için de kapıda vize, e-vize ya da vize gerektirmeyen ülkeler bulunmaktadır.

Vize gerektirmeyen ülkeler seyahat edilirken mutlaka pasaportun yanında bulundurulması gereklidir. Ayrıca vizesiz seyahatlerde kimlik, yeteri kadar para ve ulaşım-konaklama rezervasyon bilgilerini yanınızda bulundurmanız tavsiye edilmektedir.

Vize Olmadan Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Vize gerektirmeyen ülkeler 2023 yılında oldukça revanşta olan ülkelerdir. Bu durumun ana kaynağı ise vize işlemlerinin hem çok pahalıya mal olması hem de çok zaman harcamasıdır. Ancak Türk vatandaşlarının vize olmadan hangi ülkelere gidebilirim sorusunun cevabı 111 ülkedir.

111 tane ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize gerektirmeyen ülkeler olarak bilinmektedir. Bu ülkeler ise şu şekildedir:

 • Fas
 • Fiji
 • Belize
 • Bosna-Hersek
 • Fildişi Sahili
 • Filipinler
 • Guatemala
 • Zimbabve
 • Güney Afrika Cumhuriyeti
 • Bahreyn
 • Samoa
 • Bolivya
 • Vanuatu
 • Venezuela
 • Zambiya
 • Barbados
 • Botsvana
 • Antigua ve Barbuda
 • Brezilya
 • Güney Kore
 • Azerbaycan
 • Bahamalar
 • Beyaz Rusya
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Moldova
 • Gürcistan
 • Haiti
 • Honduras
 • Hong Kong
 • Esvatini
 • Irak
 • Jamaika
 • Dominika
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Kamboçya
 • Karadağ
 • Katar
 • Kosova
 • Meksika
 • İran
 • Britanya Virjin Adaları
 • Brunei Sultanlığı
 • Ekvador
 • El Salvador
 • Endonezya
 • Kırgızistan
 • Ermenistan
 • Sao Tome ve Principe
 • Laos
 • Saint Lucia
 • Palau Cumhuriyeti
 • Moğolistan
 • Mauritus
 • Malezya
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Kazakistan
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Singapur
 • Komorlar
 • Kolombiya
 • Sudan
 • Tunus
 • Peru
 • Saint Kitts ve Nevis Adaları
 • Tayvan
 • Tacikistan
 • Şili
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Suriye
 • Tuvalu
 • Tayland
 • Umman
 • Uruguay
 • Ukrayna
 • Ürdün
 • Panama
 • Paraguay
 • Nepal
 • Nikaragua
 • Lübnan
 • Madagaskar
 • Makao Özel İdare Bölgesi
 • Maldivler
 • Özbekistan
 • Kosta Rika
 • Kuveyt
 • Kuzey Makedonya

Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

Kaç ülkeye vizesiz girebiliyor sorusunun cevabında etkili olan şey vatandaşlıktır. Çünkü vatandaşlara verilen pasaportlar sonucunda yurt dışı seyahatleri gerçekleştirilmektedir. Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmesi söz konusu olduğunda ise tüm kıtalardaki 111 ülkeye vizesiz girebildiği söylenebilmektedir.

belcika-vize-bilgi

Belçika Schengen vize bölgesi ülkesidir ve Belçika seyahatlerinde vize almak gerekir.

 

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir 2023?

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmaması sebebi ile hangi ülkelere vizesiz gidilir 2023 yılında şeklinde sorular sorulmaktadır. Ancak Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Avrupa’da yer alan birçok ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bordo pasaportu ile yapacakları yurt dışı seyahatlerinde vize gerektirmeyen ülkeler 111 tanedir ve şu şekildedir:

 • Bahreyn
 • Samoa
 • Bolivya
 • Belize
 • Bosna-Hersek
 • Barbados
 • Botsvana
 • Vanuatu
 • Venezuela
 • Fas
 • Fiji
 • Guatemala
 • Zambiya
 • Antigua ve Barbuda
 • Brezilya
 • Zimbabve
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Dominika
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Fildişi Sahili
 • Filipinler
 • Moldova
 • Gürcistan
 • Haiti
 • Honduras
 • Güney Afrika Cumhuriyeti
 • Güney Kore
 • Azerbaycan
 • Bahamalar
 • Beyaz Rusya
 • Ekvador
 • El Salvador
 • Endonezya
 • Kırgızistan
 • Ermenistan
 • Esvatini
 • Irak
 • Jamaika
 • Katar
 • Kazakistan
 • Hong Kong
 • İran
 • Britanya Virjin Adaları
 • Brunei Sultanlığı
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
 • Kosova
 • Meksika
 • Kamboçya
 • Karadağ
 • Sao Tome ve Principe
 • Laos
 • Saint Lucia
 • Palau Cumhuriyeti
 • Moğolistan
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Mauritus
 • Madagaskar
 • Makao Özel İdare Bölgesi
 • Maldivler
 • Singapur
 • Komorlar
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Tacikistan
 • Şili
 • Malezya
 • Sudan
 • Lübnan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Kuveyt
 • Kuzey Makedonya
 • Tunus
 • Paraguay
 • Nepal
 • Nikaragua
 • Özbekistan
 • Suriye
 • Tuvalu
 • Tayland
 • Umman
 • Uruguay
 • Peru
 • Saint Kitts ve Nevis Adaları
 • Tayvan
 • Ukrayna
 • Ürdün
 • Panama

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin vize gelişmelerini yakından takip eden ve anlaşma yanlısı bir devlet olduğu açık ve nettir. Bu sebep ile diğer devletler ile vize konularında anlaşma sağlamaya çalışmakta ve Türk pasaportunun gücünü artırmaya çalışmaktadır.

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir sorusu hem Türk vatandaşları hem de yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından merak edilen bir sorudur. Bu sorunun cevabı olan ve Türkiye’ye girişte vize gerektirmeyen ülkeler şu şekildedir:

 • Şili
 • Brezilya
 • Brunei
 • Bulgaristan
 • Almanya
 • Arnavutluk
 • Azerbaycan
 • Finlandiya
 • Andorra
 • Belize
 • Gürcistan
 • Arjantin
 • Bosna-Hersek
 • Hırvatistan
 • Fransa
 • Danimarka
 • Rusya
 • Katar
 • Bolivya
 • Hong Kong
 • Ürdün
 • Çek Cumhuriyeti
 • Lüksemburg
 • Monako
 • Yeni Zelanda
 • Nikaragua
 • Lihtenştayn
 • Guatemala
 • Honduras
 • Lübnan
 • Ekvador
 • El Salvador
 • Estonya
 • İsrail
 • Paraguay
 • Kuzey Makedonya
 • Malezya
 • Yunanistan
 • Belarus
 • Kosova
 • Kırgızistan
 • Karadağ
 • İzlanda
 • İran
 • Letonya
 • Venezuela
 • Slovenya
 • Türkmenistan
 • Moğolistan
 • İtalya
 • Japonya
 • Fas
 • Tunus
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Saint Kitts ve Nevis
 • San Marino
 • Tayland
 • Tacikistan
 • Makao
 • Litvanya
 • Moldova
 • Romanya
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Peru
 • Özbekistan
 • İsveç
 • Belarus
 • Güney Kore
 • Kosta Rika
 • Kazakistan
 • İsviçre
 • Trinidad ve Tobago

Kimlik İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Kimlik ile yurt dışı seyahati oldukça konforlu bir seyahat türüdür. Bu sebep ile birçok Türk vatandaşının tercih ettiği bir seyahat şeklidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, vatandaşların kimlik ile seyahat gerçekleştirebilmesi için çalışmaları sürmektedir. Her geçen yıl bir ülke daha eklenen kimlik ile seyahat ülkeleri 5 adettir. Kimlik ile hangi ülkelere gidilir sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

 • Ukrayna
 • Azerbaycan
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC
 • Moldova
 • Gürcistan

 

Belçika Büyükelçiliği Ankara İnternet sitesi

Belçika vize ücretleri

Vize Uygulayan Ülkeler

Türkiye’ye Vize Uygulayan Ülkeler Belçika

türkiye vize uygulayan ülkeler listesi

Yurtdışı seyahatleri dahilinde Türkiye için vize uygulayan ülkeler listesinde Avrupa ülkeleri baş sıralarda yer almaktadır denilebilir. Bu umuma mahsus bordo pasaport sahibi kişiler için geçerli olup yeşil, gri ya da siyah pasaport hamili kişilerden pek çok Avrupa ülkesi vize talep etmemektedir. Ancak bu durum, resmî pasaport hamili kişiler in 180 gün içerisinde yapacakları 90 günlük seyahatleri dahilinde geçerlidir.

Peki, Türkiye için vize uygulayan ülkeler nereler? Bu ülkelerden bazıları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Kanada
 • Birleşik Krallık
 • Almanya
 • Avustralya
 • Avusturya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Hırvatistan
 • Fransa
 • İtalya
 • Portekiz
 • Norveç
 • Lüksemburg
 • Hindistan
 • İsrail
 • Birleşik Arap Emirlikleri

( Bu ülkelerden bazıları yeşil pasaport hamili Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir.)

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye için vize uygulayan ülkeler ve bu ülkeler arasında yer alan devletlerden bir çoğu ülkemize vizesiz giriş yapabilmektedirler diyebiliriz. Özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, bize vize politikası uygulayan ya da bordo pasaport ile giriş yapabilme imkanı tanımayan ülkelerden bir kısmı, ülkemize vize almadan girebilmektedir. Ancak genel anlamda vize muafiyeti anlaşmasının sağlandığı ülkelerin Türkiye’ye vizesiz giriş yapabildiğini belirtebiliriz.

Peki, Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir? Ülkemize vizesiz giriş yapabilecek ülkelerden bazıları; Azerbaycan, KKTC, Gürcistan, Güney Kore, Yunanistan, İtalya, Fransa, Arnavutluk, Arjantin, Brezilya, Brunei, Ürdün, Japonya, Rusya, Belarus’ tur.

Türkiye Pasaportu Kaç Ülkede Geçerli?

Vize uygulayan ülkeler listesinden sonra hangi ülkelere vizesiz gidilebildiği de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Vize istemeyen ülkelerin büyük bir çoğunluğu geçerli bir pasaport talep etmektedir. Bu bağlamda akıllara Türkiye pasaportu kaç ülkede geçerli sorusu gelmektedir.

Türkiye ile vize muafiyeti bulunan ülkeler arasında Türkiye pasaportunun geçerli olduğunu yani seyahat dahilinde yalnızca pasaportun ya da kimlik kartının yanında bulundurulması yeterli olabilmektedir. Peki, bu durumda pasaport ya da kimlik kartı ile vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkeler hangileri?

 • Arnavutluk
 • Gürcistan
 • Kosova
 • Makedonya
 • Arjantin
 • KKTC
 • Azerbaycan
 • Barbados
 • Şili
 • Peru
 • Jamaika
 • Fildişi Sahili
 • Ukrayna
 • Moldova
 • Brezilya
 • Güney Kore
 • Japonya

Ülkeler Arası Vize Uygulaması Ne Zaman Başladı?

Bilindiği üzere ülkelerin, birbirinden ayrılması için devletlerin belirlediği ve hepimizin de uymak zorunda olduğu ülke sınırları bulunmaktadır. Bu sınırlar; karada havada ve denizde de aynı şekilde belirlenmiştir. Bu durumdan sonra ilerleyen zamanlarda artık bir ülkeden diğerine geçebilmek için vize uygulaması başlatılmış ve böylece kaçak girişler ya da farklı ülke vatandaşlarının yapabileceği göçler engellenmeye başlanmıştır. Peki, ülkeler arası vize uygulaması ne zaman başladı?

Vize uygulamasının başladığı tarih olarak 1980 yılları verilebilmektedir. Bu tarih itibari ile Avrupa’da bulunan ülkelerin hemen hemen hepsi sınır kapılarını zorunlu ve kalıcı olarak farklı ülkelere kapatmaya başlamıştır. Ve bu doğrultuda ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin artık vize alması gerekmektedir.

Öğrenci Pasaportu İle Nerelere Gidilir?

Türkiye’de yaşayan öğrenciler 25 yaşlarını aşmadıkları takdirde öğrenci vizesi için başvuruda bulunabilir ve bu vize ile yurtdışına çıkabilirler. Öğrenci vizeleri de umuma mahsus bordo pasaport ile aynı görünüm ve özelliklere sahiptir. Ancak aralarındaki en temel fark, bu pasaport türünde, vize için harç bedeli ödenmesine gerek olmadığıdır. Bu da haliyle vize isteyen ülkeler için alınacak olan vizelerde ödenmesi gereken yüksek tutarları ortadan kaldırmaktadır.

Peki, öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir? Bu pasaport ile hemen hemen her ülkeye seyahat edilebilmektedir. Ancak bunun için öncelikle vize isteyen ülkelerden birine seyahat edecekseniz vize almanız gerektiğini unutmayın.

Türkiye’ye Gelmek İçin Vize Gerekli mi?

Yurtdışı ülkelerinin büyük bir çoğunluğuna vize uygulaması yapılmadığı için Türkiye’ye gelmek için vize gerekli mi sorusu merak edilen konular arasındadır. Yurtdışından ülkemize seyahat edecek kişiler, hangi ülkeden geleceklerine bağlı olarak vize almadan ya da alarak Türkiye’ye giriş yapabilmektedirler.

 

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

 

Belçika Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Belçika Vize Ücretleri

Belçika Vizesi 2023

Belçika Vizesi 2023

,Bellçika vizesi 2023 güncel bilgiler

Belçika Avrupa Birliğine bağlı, Schengen vize prosedürüne tabidir. Belçika vizesi 2023 başvuru formunun doldurulması ve başkonsolosluğa Belçika’ya gitme nedenini açıklayan bir adet dilekçe verilmesi şartı bulunmaktadır. Ticari, iş, eğitim, sağlık, aile ziyareti ve aile birleşimi vize başvuru işlemlerinizi prosedüre göre evraklarınızı düzenleyerek yapabilirsiniz. Belçika konsolosluğu hafta içi pazartesi ve Cuma günleri saat 8.30 ile 12. 00 ve 13.00 ile 14.30 arasında vize başvuru işlemlerinizi kabul etmektedir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika schengen vize anlaşmaları gereğince vize başvuru sahiplerinin eksiksiz evraklarla birlikte başvuru yapması kabul görmektedir. 12 yaş altı ve 18 yaşını doldurmamış adayların muvafakatname ile ebeveynlerinin başvuru yapması gerekmektedir. Belçika vizesi 2023 düzenlemelerinde, konsolosluk üzerinden başvuru adayının randevu alması gerekmektedir. Randevu işlemini tamamladıktan sonra, düzenlediğiniz evraklarla birlikte randevu günü ve saatinde konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir. Adayın yurtdışına çıkışına engel olacak tutuklama kararının olmaması, deport ve sürmekte olan davması durumlarının olmaması durumlarında vize işleme alınarak onay süreci beklenecektir.

Belçika vizesi gerekli evraklar 2023;

 • Belçika vize başvurusu şahsın bizzat kendisinin konsolosluktan randevu alarak düzenlemesi gereken işlemleri kapsamaktadır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf yeni çekilmiş olmalı ve nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi konsolosluğa teslim edilmelidir.
 • 3 aylık maaş bordrosu, emekli veya çalışanlar için geçerlidir.
 • 3 aylık hesap dokümanı ve finansal durum belgesi verilmelidir.
 • Yurtiçinde ve yurtdışında mal varlığı bulunan şahsın tapu vb belgeleri vermesi gerekir.
 • Tam vukuatı nüfus kayıt örneği
 • 10 yıl içinde çıkarılmış en az 2 sayfasının boş olduğu pasaport
 • Ticari, eğitim, aile birleşimi ve çalışma için gerekli olan ek belgeler talep edilir.
 • Bir adet Belçika vize formu ve dilekçesi ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.
 • Sağlık sigortası teminatı 30.000 Euro’dur.

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Belçika sosyal devlet statüsü bulunan Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle finansal yeterlilik ve ailenin geçim kaynağı noktasında aile birleşimi için gerekli olan işlemleri yerine getirmesini talep edecektir. Belçika vizesi 2023 prosedürü gereğince, başvuru sahibinin Belçika’da bulunan eşinin mali durumunun yeterli olması ve ikamet adresinin aile fertlerine yetecek oda sayısına sahip olması durumları söz konusudur. Belçika Almanca, Fransızca ve Flamanca dile sahip olduğu için bu üç dilden dil yeterliliği istemekte ve vize başvuru formunun bu diller kapsamında doldurulmasını talep etmektedir. Belçika aile birleşimi gerekli evraklar arasında evlilik cüzdanın da Belçika resmi diline çevrilmesi gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Evrak Listesi;

 • Aile birleşimi için dil tercih formunun doldurulması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken aile dökümü
 • Aktif hesaptan 3 aylık hesap dökümü
 • Belçika’da bulunan eşin finansal belgeleri ve ikamet adresi
 • Uluslararası geçerli ve Belçika resmi dile çevrilmiş evlilik cüzdanı

Belçika vizesi 2023 evlilik vize işlemleri ve aile birleşimi için evlenecek olan partnerlerin mali durumunda yeterlilik ve düzenli gelir kaynağı prosedürünü uygular. Çocuğu olan ailelerin çocuklarını geçindirebileceği, eğitim masrafları ve benzeri durumlar için göç edebilmesi için birikiminin olması da önemlidir.

belcika-vize-bilgi

Belçika vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere düzenlenmiştir.

 

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika’da çalışmak için meslek durumunun belirtilmesi, meslek kartı ve diploma belgelerinin bulunması gerekmektedir. 3 aylık aktif hesap dokümanı ve şirket sirküleri, kaşe ile imzasının da yer aldığı sözleşme belgesinin de konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Türkiye’den yapılan başvuru sonrasında, çalışacak olan bireyin, ikamet edeceği adres ve finansal yeterlilik belgesine de ihtiyaç vardır.

Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar listesine ek olarak SGK hizmet dökümü ve düzenli gelir kaynağının belgelenmesi de şartlar arasında bulunmaktadır. Konaklama belgesi alması ve işyeri ile yaptığı anlaşmanın net bir şekilde belirtilmesi şartları bulunmaktadır. Belçika vizesi 2023 düzenlemesi gereğince, sosyoekonomik durum dikkate alınmaktadır. Belçika resmi dil yeterliliğine de dikkat edilerek, çalışma vizesi alındıktan sonra Belçika’da göçmenler bürosuna gidilerek oturma izni ve çalışma izni belgelerinin de alınması şartları bulunur.

6 ay ile 2 yıla kadar Belçika’da çakışma vizesi alınmasına izin verilmektedir. Dil yeterliliğinin bulunması ve finansal yeterlilikle birlikte 30.000 Euro sağlık sigortası teminatının ödenmesi gereklidir.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika’ya öğrenci olarak gitmek için özellikle Türkiye’den dil yeterliliği sınavından geçer not almış olmanız gerekmektedir. Belçika vizesi 2023 düzenlemeleri kapsamında, D tipi uluslar vize başvurusu yapmanız uygun görülmektedir. Vize başvurusu sırasında öğrencinin finansal destek alabileceği kurum ve kişilere ait belgeler ve Belçika’daki üniversiteden kabul/ onay belgesinin de evraklarla birlikte verilmesi gerekir.

Belçika Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar 2023

 • Belçika eğitim vizesi formu ve dilekçesinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile aslı
 • 10 yıl içinde çıkarılmış 2 sayfası boş, en az 6 ay geçerli pasaport
 • Finansal destek ve hibe belgesi
 • Uçak gidiş ve dönüş rezervasyon belgeleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve sağlık raporu
 • Üniversite onay belgesi
 • Sabıka kaydı ve temiz sicil kaydı

Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında bulunmaktadır. Öğrencinin ayrıca 30.000 Euro sağlık sigortası teminatını ödemesi, vize harç bedeliyle birlikte bütün belgeleri konsolosluğa eksiksiz teslim etmesi şartı bulunur.

Belçika Vizesi Ücreti 2023

Belçika vizesi ücreti 2023 vize harç bedeli, yıllık enflasyon ve döviz kurlarına göre düzenlenerek, aile birleşimi, ticari vize, kültürel gezi vizesi, turist vizesi, aile ziyareti ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamında farklı fiyat aralıklarında talep edilmektedir. Belçika vizesi 2023 düzenlemelerine göre 80 Euro ile 120 Euro arasında ödeme talep edilebilmektedir.

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Aile birleşimi vize işlemleri için başvuru sürecini konsolosluk üzerinden başlatmanız gerekmektedir. Vize başvuru formunu D tipi ulusal vize olarak seçmeniz, vize harç bedeli ve sağlık sigortası teminatı ödemelerinizi de yaparak, Aile birleşimi vize sürecini başlatabilirsiniz. Belçika vizesi aile birleşimi 2023 başvuru formunu konsolosluk resmi sitesinden online olarak alabilir, işlemlerin kısa sürede başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Belçika Çalışma Vizesi 2023

Belçika çalışma vizesi 2023 düzenlemeleri kapsamında, çalışma vizesi talep formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Türkiye’den yapılan başvurularda, rezervasyon işlemleriniz, 10 yıl içinde çıkarılmış pasaportunuz ve sağlık sigortası teminatı, SGK hizmet dökümü ile birlikte işveren ile yapılan sözleşmenizi de konsolosluğa teslim etmeniz başvuru formalitesi olarak sürece dahil edilmiştir.

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Belçika eğitim & erasmus vizesi 2023 öğrenim programı gereğince yapılan düzenlemelerde öğrencinin üniversiteden kabul onay belgesi alması, finansal destek evrakları ve ikamet adresi belgelerini de konsolosluğa teslim etmesi gerekmektedir. Belçika’da bulunacağı süre zarfında geçimini sağlayacağını ispatlaması ve dil yeterliliğinin de A1 seviyesinde olması gerekecektir.

Belçika Vizesi 2023 S.S.S

Belçika İçin Vize Gerekli Mi?

Belçika AB ülkesi olarak Türkiye’den yapılan başvurularda vize kabul etmektedir. Vizesiz geçiş yapabilecek adaylar sadece yeşil pasaport ve siyah pasaport sahipleridir.

Belçika Vizesi İçin Neler Gerekli?

Belçika vizesi 2023 düzenlemeleri kapsamında, evraklarınızın eksiksiz olması ve 30.000 Euro sağlık sigortası teminatınızın bulunması şartı vardır.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika kısa süreli vizeleri için vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezine başvuruda bulunmak zorundadır. Uzun süreli Belçika vize türlerinde ise vize başvuru sahibi bizzat Belçika dış temsilciliklerine başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Belçika vize başvurularının yapılacağı vize başvuru merkezi VFS Global’dir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Belçika vize başvuruları 15 iş günü içinde sonuçlanmak durumundadır. Vize başvuru sahipleri başvurularında bu süreyi dikkate almalıdır. Vize başvuru dosyasındaki hatalar ve eksiklikler bulunursa bu süre uzayabilir. Vize danışmanları gözetiminde vize başvurusunda bulunmak en sağlıklı yöntemdir.

Belçika Büyükelçiliği sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Belçika vize randevu hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.